Cichanovská vyzvala EÚ, aby neuznali výsledky volieb v Bielorusku

Demonštrantky držia portrét líderky bieloruskej opozície Sviatlany Cichanovskej. [EPA-EFE/Tatyana Zenkovich]

Podľa líderky bieloruskej opozície Sviatlany Cichanovskej prezident Lukašenko v očiach Bielorusov stratil legitimitu. Lídrov EÚ pre mimoriadnym summitom k situácii v Bielorusku vyzýva, aby výsledky augustových volieb neuznali.

Hlavná súperka úradujúceho bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka Sviatlana Cichanovská vyzvala v novom videu účastníkov stredajšieho mimoriadneho summitu Európskej rady, aby neuznali výsledky nedávnych volieb hlavy štátu v Bielorusku. Informovali o tom spravodajský portál Meduza.io a agentúra Reuters.

„Prezidentské voľby z 9. augusta neboli spravodlivé ani transparentné a ich výsledky boli sfalšované. Vyzývam vás preto, aby ste neuznali výsledky týchto podvodných volieb,“ povedala Cichanovská vo videu zverejnenom na platforme YouTube, v ktorom hovorí po anglicky.

Podľa Cichanovskej, ktorá sa v súčasnosti nachádza v Litve, prezident Lukašenko stratil legitimitu v očiach bieloruského národa i celého sveta. „Vážení lídri Európy, vyzývam vás na podporu obrodenia Bieloruska a vyzývam tiež všetky krajiny, aby rešpektovali medzinárodné právo, suverenitu Bieloruska a voľbu bieloruského ľudu,“ dodala.

Lídri EÚ budú rokovať o situácii v Bielorusku

Predseda Európskej rady Charles Michel zvolal na stredu online summit. Ministri zahraničia diskutovali o Bielorusku ešte v piatok, medzitým sa v krajine konali masové protesty.

Úradujúci prezident Alexandr Lukašenko vo voľbách z 9. augusta podľa oficiálnych výsledkov získal 80,1 percenta hlasov, jeho hlavná súperka Sviatlana Cichanovská 10,12 percenta. Cichanovská i zvyšní kandidáti odmietli uznať výsledky týchto volieb, ktoré považujú za nespravodlivé.

Následné masové protesty vyústili do tvrdých zásahov bieloruských bezpečnostných síl voči demonštrantom. Zranenia utrpeli stovky policajtov a protestujúcich a viac ako 6000 osôb bolo zadržaných.

Bieloruská opozícia založila v utorok tzv. Koordinačnú radu, ktorá zaistí prechod moci prostredníctvom dialógu. Lukašenko však tento krok označil za pokus o štátny prevrat a varoval, že proti iniciátorom tejto myšlienky úrady prijmú primerané opatrenia.