Čína predbehla Spojené štáty a stala sa najväčším obchodným partnerom Únie

Predseda Európskej rady Charles Michel. [EFE-EPA/Pool/Yves Herman]

Únia je najdôležitejším obchodným partnerom Číny od roku 2004. Od tohto roka to však prvýkrát platí aj opačne.

Čína tento rok predbehla Spojené štáty a stala sa najväčším obchodným partnerom Európskej únie. Dôvodom je pandémia ochorenia COVID-19 narušila obchod so Spojenými štátmi, zatiaľ čo aktivita Číny prudko vzrástla. Značný vplyv však mali aj komplikácie v vzťahoch Bruselu a Washingtonu.

Za prvých deväť mesiacov 2020 dosiahla obchodná výmena medzi EÚ a Čínou celkovo 425,5 miliardy eur, zatiaľ čo hodnota obchodu medzi EÚ a USA dosiahla 412,5 miliardy eur. Ukázali to údaje európskeho štatistického úradu Eurostat.

Únia a Spojené štáty: Čo sa s Bidenom zmení a čo ostane rovnaké

Európska únia chce v Bielom dome od januára hľadať konštruktívneho a dôveryhodného partnera. Nemala by však očakávať návrat k politike voľného obchodu a liberalizácie, či masívne rušenie ciel.

Na ilustráciu za rovnaké obdobie minulého roku 2019 dosiahol obchod EÚ s Čínou 413,4 miliardy eur a s USA 461 miliárd eur.

Eurostat uviedol, že EÚ zaznamenala v období január-september 2020 nárast dovozu z Číny o 4,5 percenta, zatiaľ čo vývoz zostal nezmenený. Zároveň dovoz z USA v sledovanom období výrazne klesol, o 11,4 percenta, a strmo sa znížil aj vývoz z EÚ na do Spojených štátov, o 10 percent.

EURACTIV Podcast | Expert na Čínu: Na „rúškovú diplomaciu“ Pekingu Európania rýchlo zabudli

EÚ je vo vnímaní Číny rozdelená: západ ju vidí negatívne, východ pozitívne a južná a stredná Európa, vrátane Vyšehradu, je skôr neutrálna, hovorí MATEJ ŠIMALČÍK, jeden z autorov novej štúdie, ktorá skúmala vnímanie veľmocí obyvateľmi 13 európskych krajín.

EÚ je najdôležitejším obchodným partnerom Číny od roku 2004, keď predstihla Japonsko. Tento rok to však prvýkrát platí aj opačne. Čínsky vývoz podporil aj nákup osobných ochranných prostriedkov.

Po šoku spojenom s ochorením COVID-19 v 1. štvrťroku sa čínska ekonomika odrazila od dna a v 3. kvartáli medziročne vzrástla. Čína zrejme ako jediná z veľkých ekonomík dosiahne za celý tento rok hospodársky rast.