Čo s americkými jadrovými zbraňami v Európe?

Americké základne v Európe, na ktorých sú umiestnené jadrové zbrane, nespĺňajú niektoré bezpečnostné štandardy. Problémom sú zastarané múry, osvetlenie, či nedostatočne vycvičený personál, informuje AFP.

NATO sa bráni a tvrdí, že hoci sú spomenuté jadrové zbrane vyčlenené do zbrojného katalógu Aliancie, sú stále majetkom členského štátu, ktorý je za ne plne zodpovedný. AFP cituje predstaviteľa Severoatlantickej aliancie: „Existuje rámec NATO, ktorý umožňuje prítomnosť jadrových zbraní USA v Európe. Ale bezpečnostné detaily a zaobchádzanie s takými zbraňami sú vecou bilaterálnych ustanovení.”

Na území členských krajín EÚ sa podľa odhadov nachádzajú stovky hlavíc nesúcich nukleárny materiál. V 6 krajinách NATO sa nachádzajú jadrové základne. Spomedzi členských krajín EÚ ide o Nemecko, Holandsko, Taliansko a Belgicko.

V nadväznosti na správu sa objavili prvé hlasy z Nemecka, ktoré požadujú návrat jadrových zbraní a inštalácií do USA. Na takýto krok vyzývajú predovšetkým Sociálni demokrati, ktorí sú spoločne s Kresťanskými demokratmi súčasťou vládnej koalície. K volaniu sa pridávajú aj menšie opozičné strany, informuje International Herald Tribune a dodáva niekoľko stanovísk politikov:

  • Niels Annen, zahraničný tajomník vládnej sociálnej demokracie si myslí, že odchod jadrových zbraní z Nemecka by bol stimulom pre celosvetové jadrové odzbrojenie.
  • Guido Westerwelle z opozičnej Slobodnej demokratickej strany považuje jadrový arzenál za „pozostatok studenej vojny [ktorý] musí odísť.“ Informácie o nedostatočných bezpečnostných opatreniach označil len za ďalší dôvod, pre ktorý by sa tak malo udiať.
  • Gregor Gysi (Ľavicová strana) taktiež vyzval amerických partnerov, aby z Nemecka „okamžite stiahli a podľa možnosti zlikvidovali“ svoje atómové zbrane.

Nemecká kancelárka nerozmýšľa nad požiadavkou o odsune amerických jadrových síl. Hovorca vlády, Ulrich Wilhelm, v pondelok vyhlásil, že jadrové zbrane sú aj naďalej prostriedkom, ktorým dokáže NATO zastrašiť potenciálnych útočníkov, uzatvára AFP.