Črtá sa spoločná vzdušná obrana V4 s Francúzskom a Nemeckom

zdroj http://www.sxc.hu/

Návrhy na spoluprácu v oblasti obrany nie sú žiadnou novinkou. Na spolupráci v niektorých oblastiach sa už dohodli nordické štáty, známe sú aj francúzsko-britské iniciatívy, alebo Weimarský trojuholník, čo je zase spolupráca Nemecka, Francúzska a Poľska.

O smart defense, na ktorú tlačí v posledných rokoch NATO, sa dlhšie hovorí aj na úrovni krajín Vyšehradskej štvorky. Vznikli už aj prvé konkrétne iniciatívy.  

V máji tohto roka sa napríklad ministri obrany V4 dohodli na vytvorení spoločného bojového zoskupenia „Visegrad Group European Union Battlegroup“ do roku 2016.

Slovenská atlantická komisia iniciovala projekt DAV4, ktorý analyzoval možnosti vzájomnej spolupráce krajín V4. V rámci projektu sa sformovala medzinárodná expertná skupina, ktorá vypracovala konkrétne odporúčania.

Správa projektu s názvom „Towards a smarter V4“ navrhla začať spolupracovať v menej citlivých oblastiach, ako sú výcvik a vzdelávanie a až po vybudovaní vzájomnej dôvery začať realizovať ambicióznejšie projekty. Tam patrí zjednotenie niektorých vojenských jednotiek a pravidelný spoločný nákup techniky.

Ponúkneme to najlepšie

Teraz prichádza s novou iniciatívou Poľsko. „Poliaci na stretnutí Vyšehradskej štvorky prišli s nápadom, že chcú zorganizovať v marci budúceho roku stretnutie o spoločnej obrane vzdušného priestoru vo formáte V4 plus Nemecko a Francúzsko," povedal Fico na tlačovej konferencii v Bruseli.

Podľa jeho slov ide o veľmi zaujímavý návrh, o to viac, že o podobnom zámere už slovenská strana dlhší čas rokuje s Českou republikou. Fico upozornil, že dvom rozlohou malým krajinám, ako sú Slovensko a Česká republika, by spoločná vzdušná obrana znížila náklady, zvýšila efektívnosť a profesionálni letci by dostali možnosť mať viac nalietaných hodín.

Ak sa na budúci marec takýto minisummit v Poľsku uskutoční, Slovensko bude zastúpené na úrovni predsedu vlády, doplnil premiér SR.

Fico v reakcii na otázky slovenských novinárov uviedol, že spoločná vzdušná obrana viacerých členov EÚ neznamená, že by sa Slovensko vzdalo svojho stíhacieho letectva. Naopak – spojencom by ponúklo to najlepšie, čo má. Problém nevidí ani z hľadiska kompatibility lietadiel, lebo po vstupe do NATO sa vykonali potrebné úpravy, ktoré umožňujú vzájomnú komunikáciu medzi rôznymi leteckými systémami.

(TASR/EurActiv)