Cyperskí lídri sa dohodli na jednotnej suverenite

Lídri oboch častí cyperského ostrova sa zhodli na princípe, že budúce usporiadanie by malo vychádzať z myšlienky jedného štátu a spoločného občianstva pre všetkých cyperských obyvateľov. Cyperský prezident, Demetris Christofias, a líder tureckej časti ostrova, Mehmet Ali Talat, prišli k tomuto záveru 1. júla počas rozhovorov, ktoré sprostredkovala OSN.

Informácia znamená, že obom lídrom sa podarilo prekonať tlak Turecka, ktoré požadovalo federatívne usporiadanie. Ankara si od konceptu sľubovala povýšenie neuznanej „Tureckej republiky severného Cypru“ na úroveň medzinárodne akceptovaného subjektu.

Cyprus je rozdelený na dve časti od roku 1974, kedy turecká armáda podnikla inváziu na ostrov. Cieľom misie bolo zabrániť možnej anexii celého ostrova Gréckom.

Nádeje na opätovné zjednotenie ostrova ožili po tom, čo bol Demetris Christofias vo februári zvolený za prezidenta. Už pred nástupom do úradu sa vedelo, že je dobrým priateľom tureckého lídra Mehmeta Aliho Talata. Prvé rozhovory začali v apríli na ulici Ledra, ktorá prechádza srdcom hlavného mesta, Nikózie.

Ďalšie stretnutie lídrov oboch častí ostrova sa plánuje na 25. júla 2008.