Damoklov meč nad Európou

terorizmus

 

Krátka správa

Londýn bol v stredu 16. augusta svedkom špeciálneho stretnutia ministrov vnútra Veľkej Británie, Francúzska, Fínska, Slovinska, Portugalska a Nemecka. Rokovanie sa nieslo v znamení zmarených útokov na britské lietadlá a opatrení, ktoré by EÚ mala prijať na účinný boj s čoraz vážnejšou hrozbou terorizmu.

Stretnutie sa konalo za prítomnosti komisára EÚ pre spravodlivosť Franca Frattiniho a špeciálneho koordinátora EÚ pre boj s terorizmom Gijsa de Vriesa.

Britský minister vnútra John Reid pre BBC povedal, že Európska únia potrebuje vybudovať protiteroristickú politiku v kontexte narastajúcej hrozby. Skupina podľa jeho slov diskutovala o štyroch hlavných oblastiach: problematika tekutých výbušnín, koordinácia na poli dopravnej bezpečnosti, výmena spravodajských informácií a povaha európskeho islamu. Reid povedal, že svet čelí forme „netolerantného a násilného totalitarizmu”, ktorý zneužíva náboženstvo – islam.

Frattini prisľúbil, že problematiku odhaľovania tekutých výbušním predloží na nadchádzajúce rokovanie ministrov vnútra EÚ, ktoré sa bude konať vo Fínsku. Európska komisia už dlho presviedča členské krajiny EÚ, aby sa vzdali práva veta, ktoré majú v oblasti spravodlivosti.

Bezpečnostná hrozba v Británii bola po minulotýždňovej „kritickej” zmiernená na „vážnu”. V súvislosti s odhalenými teroristickými útokmi sa podarilo britskej polícii zatknúť 25 osôb.