Dánske karikatúry nie sú zabudnuté

Pozadie

V období, kedy väčšina Dánov považovala problém s kontroverznými karikatúrami proroka Mohamenda za zažehnaný, dánska polícia oznámila, že zmarila konkrétne plány na vraždu jedného z 12 autorov karikatúr Kurta Westergaarda.

Otázky

Po dlhodobom sledovaní boli z dôvodu „zabránenia vraždy spojenej s terorizmom“ zatknutí v pokojnom univerzitnom meste Aarhud traja muži – Dán marockého pôvodu a dvaja Tunisania. Dánskeho občana pravdepodobne prepusta a stíhať ho budú na slobode. Tunisanov vyhostia z krajiny, pretože „predstavujú hrozbu pre národnú bezpečnosť“.

Karikatúry publikoval v septembri 2005 ako prvý dánsky denník Jyllands-Posten. 73-ročný Westergaard, ktorý bol posledné mesiace pod policajnou ochranou, vytvoril pravdepodobne najkontroverznejšiu z nich, prorok je na nej zobrazený s turbanom v tvare bomby s horiacou zápalnou šnúrou. Islam zakazuje zobrazovať proroka. 10 z 12 karikaturistov sa vôbec neobjavuje na verejnosti.

Dánsko je podobne ako Holandsko tradične považované za veľmi tolerantné spoločnosti. Európska komisia proti rasizmu a intolerancii nedávno vydala varovnú správu o silnejúcich protislamských náladách v Holandsku, ktoré dávaju mnohí do súvisu s vraždou Thea Van Gogha.

Publikovanie obrázkov, ktoré prebrali svetové médiá, viedlo k útokom na dánske ambasády, páleniu dánskych vlajok a bojkotu dánskych tovarov. Uvádza sa, že dánsky export do moslimských krajín v provom roku od incidentu poklesol o 35%, ostatné európske krajiny naopak zaznamenali 10% nárast vývozu do tých istých krajín.

Dánsky karikaturista na obahajobu svojej práce hovorí, že sa obrázkom snažil poukázať na „šialenstvo“, ktoré vedie k využívaniu proroka Mohameda na legitimizovanie terorizmu. Podľa jeho vyjadrení publikovaných v tlači, si je tiež vedomý, že dôsledky reakcie na jedinú z tisícok svojich karikatúr, ktoré v živote urobil, bude znášať po zvyšok svojho života.    

Pozície

EÚ (Rada ministrov zahraničia) vyjadrila v súvislosti s reakciami na karikatúty „ľútosť nad tým, že moslimovia považujú karikatúry za urážlivé“, zdôraznila pri tom rešpekt pre slobodu slova a deklarovala záujem zlepšiť vzťahy s moslimským svetom. Diplomatické zdroje uvádzali, že Holandsko bolo proti formulácii, ktorá hovorí, že EÚ niečo „ľutuje“. Česká vláda tiež vyjadrila obavy nad tým, že ospravedlnenie by mohlo podkopať slobodu médií.