Dánsko “posilňuje” kontrolu na svojich hraniciach

Stredopravá koalícia, ktorú tento rok čakajú voľby, sa dohodla s protiimigrantsky ladenou Dánskou ľudovou stranou na posilnení hraničných kontrol. Cieľom je zabrániť vstupu „brutálnych zločinov“ do Dánska.

Dánske opatrenie sa stalo terčom kritiky. Rozhodnutie Kodane nahnevalo predovšetkým Nemecko. Jörg-Uwe Hahn, minister pre Európu v spolkovej krajine Hessensko, pre Bild povedal, že sloboda pohybu je „jedným z najvýraznejších úspechov Európy". Každý, ktor ju obzvlášť v dobe dovoleniek obmedzí sa podľa neho dopúšťa chyby a útočí na ideu Európy. 

Dánsko kritizuje aj Európska komisia. Tá varovala Dánsko, že svojím opatrením riskuje porušenie schengenského kédexu, ktorý špecifikuje pravidlá pre voľný pohyb medzi 25-imi členskými krajinami EÚ.

Podľa dánskych vládnych predstaviteľov má Dánsko plné právo posilniť svoje hraničné kontroly ak sleduje cieľ zabrániť pašovaniu ilegálnych tovarov ako sú zbrane, narkotiká alebo ak ide o zabránenie obchodovaniu s ľuďmi.

Dánsko sa tiež bráni tvrdením, že posilňuje svoje hraničné kontroly na úroveň, ktorá je bežná aj u okolitých krajín, pričom zvyšuje počet colníkov na hranici s Nemeckom a so Švédskom. Zároveň prizvukuje, že nové opatrenia naznamenajú pasové kontroly.

Colníci budú vykonávať tú prácu, ktorú vykonávali aj predtým a nebudú systematicky kontrolovať všetky vozidlá a vlaky, tvrdia dánski predstavitelia.

V utorok pribudlo na dánskej hranici 50 colníkov. Z nich 30 je na hranici s Nemeckom a 20 na trajektových termináloch spájajúcich Dánsko so Švédskom.

Počet colníkov sa tak posilnil na 160, pričom do konca roka by sa malo toto číslo zvýšiť na 260.

Dánsky minister financií Claus Hjort Frederiksen komentoval dohodu s Dánskou ľudovou stranou v máji tohto roku slovami:  „Videli sme príliš veľa príkladov násilia, vlúpaní a brutálnych zločinov spáchaných páchateľmi, ktorí prekročili hranicu.“

Financovanie pre toto opatrenie schválil dánsky parlament v piatok. Dánsko bude predsedať Európskej únii od 1. januára 2012.

EurActiv/Reuters