Ďalší európski vojaci do Afganistanu asi nepôjdu

Radšej ako posielať ďalších vojakov, mnohé európske krajiny sa chcú zamerať skôr na zdroje a výcvik domácich afgánskych policajných a vojenských jednotiek. Vyplýva to z neformálneho zasadnutia ministrov obrany krajín EÚ, ktorí sa stretli vo Švédsku včera (28.9.).

"Ak sa pozriete do Európy, nepočujete žiadne hlasy, ktoré by hovorili, že máme ďalších päť alebo desať tisíc vojakov, ktorých pošleme do Afganistanu," vyhlásil pre novinárov Soren Gade, dánsky minister.

"Vezmime si ako príklad moju krajinu. Teraz máme [v Afganistane] 850 vojakov. V porovnaní s našou veľkosťou – sme päť miliónov ľudí – je to veľa, preto je pre mňa veľmi náročné vysielať ďalších vojakov a myslím si, že mnoho európskych politikov bude mať ospravedlnenie pre to, že tiež tak neučiní," doplnil Gade.

"Nemôžem poskytnúť viac ako teraz," doplnil Eimert Van Middelkopp, holandský minister. "Máme ich [tam] veľa – okolo 2.000 mužov v Afganistane. Myslím si, že z dlhodobého pohľadu je ďaleko dôležitejšie, aby sme mali viac afgánskych vojakov a afgánskych policajtov."

Do Afganistanu nepošle ďalších vojakov pravdepodobne ani Slovensko. I keď Vladimír Gemela, hovorca Ministerstva obrany SR, pre SME.sk zvýšenie počtu členov kontingentu nad mandát nepotvrdil ani nevyvrátil, otázkou zostáva zapojenie civilov do slovenskej misie.

"Ministerstvo zahraničných vecí považuje vytvorenie legislatívneho rámca na vysielanie civilných odborníkov za dôležité, ide však o komplikovaný proces, do ktorého zasahujú viaceré rezorty," cituje SME.sk Igora Skočeka, riaditeľa tlačového odboru Ministerstva zahraničných vecí SR.

Taliansko, ktoré má v súčasnosti v Afganistane 3.100 vojakov, uvažuje, že 500 vojakov poslaných pred prezidentskými voľbami, ponechá v krajine i do budúcnosti. Okrem toho však Rím tiež neuvažuje, že by súčasný počet svojich vojakov zvyšoval.

"Za posledných 10 rokov sme hovorili ‘áno’," vyhlásil taliansky viceminister pre obranu Giuseppe Cossiga. "Nechceme dnes povedať ‘nie’ – budeme sa zaoberať každou požiadavkou – ale naše zdroje a naše kapacity sú už veľmi vyťažené," doplnil.

Javier Solana, vysoký predstaviteľ EÚ pre SZBP, popiera kritiku, že by krajiny EÚ neniesli dostatočný podiel bezpečnostného bremena v Afganistane. Zdôraznil, že v krajine je v súčasnosti viac ako 30 tis. príslušníkov európskych ozbrojených síl.

"Je to vôbec najväčšia operácia mobilizujúca európske sily, takže nik nemôže povedať, že Európania si v Afganistane nerobia svoju prácu," povedal Solana novinárom

Čo potrebujú velitelia?

Generál Stanley McChrystal, veliteľ síl NATO a USA v Afganistane, predložil tento mesiac žiadosť o vyslanie viac vojakov do krajiny. Pentagon zatiaľ na žiadosť nereagoval s odôvodnením, že sa počká na rozhodnutie prezidenta Baracka Obamu a jeho výber konkrétnej stratégie v Afganistane.

Americký veliteľ v hodnotiacej správe uvádza, že ak nedostane posilu najmenej 100 tis. mužov, z toho 63 tis. príslušníkov amerických síl, jeho misia v Afganistane stroskotá. O koľko vojakov však požiadal oficiálne Pentagon, zatiaľ nie je verejne známe. Zdroje blízke Kongresu a Pentagonu však neoficiálne naznačili, že generál žiada Washington o ďalších 30 tis. amerických vojakov.

S výnimkou výcvikových misií, ak i európske krajiny pošlú do Afganistanu ďalšie jednotky, po včerajšom stretnutí v Gothenburgu je zrejmé, že generál McChrystal nebude môcť počítať s takou podporou spojencov, akú by podľa vlastných slov potreboval.

Na druhej strane, ako i európski ministri naznačili, je potrebné meniť najmä taktiku a zamerať sa jednak na ochranu najľudnatejších oblastí a tiež na budovanie domácich afgánskych zložiek.

Dánsky minister v tomto smere vyzval krajiny EÚ, aby sa skoordinovali: "Je to jedna z misií, ktoré si nemôžeme dovoliť prehrať [..] Je veľmi dôležité, aby medzinárodné spoločenstvo využívalo správne množstvo prostriedkov, správny počet vojakov a samozrejme aby vyvinulo veľké úsilie o výcvik Afgánskej národnej armády."

Rozhodne Obama

Ak sa americký prezident Barack Obama rozhodne vyslať do Afganistanu ďalších 30-40 tis. vojakov, spraví tak v rozpore s názorom mnohých svojich poradcov a demokratmi ovládaného Kongresu.

Aj v rámci Obamovho tímu existujú rôzne názory. Niektorí tvrdia, že treba pokračovať v podpore rozhodnutia predošlého prezidenta Georga W. Busha, ktorý útokom na Afganistan odpovedal na teroristické útoky z 11. septembra 2001.

"Prezident si vypočuje názory ľudí, ktorým dôveruje a ktorých rešpektuje, ktoré si budú pravdepodobne protirečiť. Nakoniec sa bude musieť rozhodnúť," vyhlásil pre Reuters washingtonský zdroj s požiadavkou zachovania anonymity.

EurActiv/Reuters