David Cameron zverejní plán boja s extrémizmom

(zdroj: Brett Jordan/Flickr)

Britský premiér David Cameron dnes v Birminghame prestaví 5-ročný vládny plán pre boj s extrémizmom. Časti jeho príhovoru už zverejnili najvýznamnejšie ostrovné médiá. Okrem odhaľovania príčin radikalizácie, chce ponúknuť aj efektívne riešenie.

Doterajšie vnímanie nie je správne

Svet čelí hrozbám, ktorých príčinou je samotná extrémistická ideológia. Podľa Camerona sa musí zmeniť vnímanie terorizmu ako následku historických krívd, nedávnych vojen a chudoby: „Keď ľudia hovoria o tom, že na Západ útočia kvôli vo vojne v Iraku, treba im pripomenúť 11. september. Najväčšia strata britských životov počas teroristického útoku sa udiala ešte pred vojnou v Iraku.“

Podobným spôsobom reaguje aj obvinenia z neprávostí voči moslimom. „Od Kosova po Somálsko zasahovali krajiny ako Británia v snahe zabrániť masakrám moslimov. Sú to skupiny ako ISIS, al-Kájda a Boko Haram, ktoré vražia moslimov,“ uvádza 48-ročný politik. Neobstojí vraj ani argumentácia chudobou. Mnohí z radikálov mali všetky výhody prosperujúcich rodín a západné vysokoškolské vzdelanie. Podľa premiéra bude násilie vždy lákať istú časť populácie.

Ponúknuť pozitívny plán

Vládny plán sa chce sústrediť na to, prečo je extrémizmus príťažlivý, ako sa z umiernených radikálov stávajú násilní, prečo v moslimskej spoločnosti prevážia extrémne názory a aký podiel na tom všetkom má zlyhávajúca integrácia. „Ako multietnická a multináboženská demokracia musíme prijať tragický fakt, že sú ľudia narodení a vychovaní v tejto krajine, no s Britániou sa v skutočnosti neidentifikujú,“ uvádza sa ďalej v dnešnom vyhlásení. Na každú z týchto otázok má exekutíva údajne pripravenú odpoveď.

Zo 700 britských bojovníkov Islamského štátu sa už väčšina vrátila domov. Bezpečnostné služby ich považujú za významné riziko. Ministerka vnútra Theresa Mayová hovorí, že vládny kabinet ponúkne pozitívny plán spolupráce s komunitami, ktorý vyzdvihne spoločné hodnoty. Občania dostanú príležitosť doplniť si vzdelanie. Veľký dôraz má byť kladený aj na zamestnanosť, rovný prístup k príležitostiam a spravodlivé odmeňovanie žien.