Debatu o terorizme v EP poznačili zmarené útoky v Nemecku

Krátka správa

Traja islamisti a potencionálni útočníci boli zatknutí v odľahlej dedine Oberschledorn v nemeckej spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko. Všetci traja vyrastali v Nemecku a dvaja z nich boli rodení Nemci vo veku od 19 do 28 rokov, ktorí konvertovali na islam. Všetci traja absolvovali teroristický výcvik v Pakistane. Sú napojení na skupinu nazvanú „Islámsky džihád“, ktorá v minulosti podnikla teroristické útoky proti izraelským a americkým cieľom.

V 400 kilometrov vzdialenej garáži od miesta kde boli zatknutí, v regióne Čierneho lesa, skladovali viac ako 700 kg peroxidu vodíka. Chemikália mala slúžiť na namiešanie výbušnín, ktoré by boli ničivejšie ako tie v Londýne a v madridských vlakoch v roku 2004.

Podľa správ, si podozriví ako potenciálne ciele vytipovali obchody, reštaurácie a nočné kluby v obasti Frankfurtu, ktoré navšetvuje americký personál z neďalekej americkej leteckej základne Ramstein. Plánované útoky však môžu mať súvis aj s vojenským angažovaním sa Nemecka v Afganistane a plánovaným hlasovaním v nemeckom parlamente o predĺžení mandátu síl Bundeswehru.

Eurokomisár pre spravodlivosť, slobodu a bezepečnosť Franco Frattini v reakcii na správu počas debaty v EP povedal: „Dnes ráno sme sa dozvedeli, že podozriví teroristi boli zadržaní vo Frankfurte a podľa slov nemeckého ministra obrany bola hrozba bezprostredná. Povedali by ste, že neboli dosiahnuté žiadne výsledky? Nemyslíte, že zastavenie finálneho štádia prípravy útoku je fantastický výsledok? Ukazuje sa však, že nie je priestor na spokojnosť ani zníženie ostražitosti.“

V rovnakej diskusii líder konzervatívcov v EP Joseph Daul označil plánované útoky za dôkaz nutnosti vymenovania nového Koordinátora EÚ pre boj s terorizmom, ktorým bol do nedávna Guy de Vries: „Teroristické oraganizácie pracujú v sietiach a na svoje aktivity využívajú najvyspelejšie technológie. Len ak podstatne spoločne finančne i personálne investujeme do spravodajstva, máme šancu tieto siete zneškodniť.

Minister pre vnútornú bezpečnosť USA Michael Chertoff vyhlásil, že zmarené útoky sú „triezvym pripomenutím faktu, že po 11/9 neochabuje úmysel al-Káidy a jej spojencov viesť vojnu so Západom.

Pozície

Portugalský minister pre Európske záležitosti Manuel Lobo Antunes zdôraznil, že členské štáty “musia aj naďalej pracovať na ochrane našich spoločných hodnôt v boji proti terorizmu”. V tejto oblasti považuje Rada podľa neho za mimoriadne dôležitú aj kontinuitu dialógu s USA. Spolupráca v oblasti boja proti terorizmu by sa podľa neho mala zlepšiť po schválení reformnej zmluvy, ktorá umožní širšie využívanie rozhodovania kvalifikovanou väčšinou.

Manfred Weber (DE) za Skupinu Európskej ľudovej strany (kresťanských demokratov) a Európskych demokratov uviedol: “Čítame o dánskej a nemeckej hrozbe a občania majú strach z ďalších obetí. My ako európski politici sa preto musíme týmto obavám venovať. Počujeme od Rady, že EÚ je v tomto smere akosi ochrnutá a teroristi pritom navzájom veľmi dobre spolupracujú”. Terorizmus označil aj za “kultúrnu výzvu” a uviedol: “Sme proti núteným manželstvám a myslíme si tiež, že žiaden Boh nemôže považovať vraždenie za dobré.”

Jan Marinus Wiersma (NL) zo Socialistickej skupiny v Európskom parlamente ocenil odhodlaný prístup eurokomisára Frattiniho a uviedol, že je potrebné, aby členské štáty EÚ hľadali najlepšie formy vzájomnej spolupráce boja proti terorizmu a analyzovali dôvody stále častejšej radikalizácie mladých ľudí. Začať podľa neho treba na miestnej úrovni a postupovať pritom stále vyššie, cez národnú, až po európsku politiku.