Denník N – Nový azylový systém bude rozdeľovať utečencov aj trestať krajiny

Utečenci v Aténach

Utečenci v Aténach. FOTO: TASR/AP/Thanassis Stavrakis

Ak ten návrh v nejakej podobe prejde v Európskom parlamente a následne sa preň nájde konsenzus aj v Európskej rade medzi lídrami Únie, slovenský premiér Robert Fico bude musieť prehodnotiť svoj postoj k utečeneckej kríze.

Aspoň ak bude chcieť patriť do jadra Európskej únie, kam podľa neho Slovensko patrí.

V sídle Európskej únie sa totiž pripravuje nový azylový systém, ktorý by mal reagovať na utečeneckú krízu a hlavne nefunkčné rozdeľovanie utečencov z najviac zaťažených krajín ako Taliansko či Grécko. V návrhu, ktorý zastrešuje poslankyňa Európskeho parlamentu Cecilia Wikströmová zo Švédska, sa totiž hovorí aj o rozdeľovaní utečencov do ostatných krajín a v hre ostáva aj trestanie krajín, ktoré sa tomu chceli vyhnúť. Namiesto pokút by malo ísť napríklad o krátenie štrukturálnych fondov.

Čítajte aj: Maltské predsedníctvo hodilo flexibilnú solidaritu do koša, ľutuje Česko

Flexibilná solidarita – to bol vlani jeden z najväčších motívov slovenského predsedníctva Európskej únie. Nápad vyriešiť utečeneckú krízu tak, že by si každý člen vyberal, ako vyjadrí svoju solidaritu. Hlavnou pointou bolo, aby sa krajiny nepriateľsky naladené voči utečencom, ako je napríklad Slovensko, vyhli migrantom a namiesto toho napríklad investovali do väčšej ochrany vonkajších hraníc.

„Flexibilná solidarita? Je to stupidita prekračujúca všetku predstavivosť,“ povedala pre Denník N Cecilia Wikströmová. „Ten nápad slovenského predsedníctva doslova navrhuje, že Slováci napríklad prídu do preplnenej Viedne, ktorá už nebude mať kde uložiť utečencov, na desať dní si ich nechajú u seba a dajú na nich pozor, kým nebude viac postelí vo Viedni, aby ich poslali späť. Alebo pošlú deky do Rakúska, aby sa mali utečenci čím zakryť, a Slováci sa vrátia s prázdnymi autobusmi. Toto je veľmi cynický návrh, ktorý je totálne nepriechodný. V našom návrhu nového azylového systému sme ho dali tam, kam patrí – do koša,“ hovorí švédska europoslankyňa.

Celý článok si môžete prečítať na webstránke Denníka N