Deportácia kľúčom k odradeniu ekonomických migrantov

zdroj: euractiv.com

Dnes večer sa na konferencii v Luxemburgu stretnú ministri vnútra a ministri zahraničných vecí štátov EÚ s kolegami z balkánskych krajín, Turecka, Jordánska a Libanonu. Stretnutiu bude predsedať vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku EÚ spolu s Jeanom Asselbronom, ministrom zahraničných vecí Luxemburska ako predsedajúcej krajiny EÚ.

Ministri by sa mali zaoberať readmisnou (návratovou) politikou EÚ, ktorá je v súčasnosti len málo úspešná. Iba menej ako 40 % imigrantov so zamietnutým azylom sa skutočne podarí vrátiť do ich domovských krajín. Často sa totiž stáva, že títo imigranti pred deportáciou utečú a úrady ich nevedia nájsť. Diskutovať by sa preto malo aj o možnosti zadržiavania neúspešných žiadateľov o azyl až do uskutočnenia ich návratu.

Zároveň by sa ministri na konferencii mali dohodnúť, akým spôsobom bude EÚ vyvíjať väčší tlak predovšetkým na africké krajiny, aby ochotnejšie prijímali svojich občanov, ktorí nemôžu v Európe zostať.

Prostriedkom na to by mali byť najmä dohody o rozvojovej pomoci, ktoré EÚ s týmito krajinami uzatvára. EÚ ako najväčší poskytovateľ rozvojovej pomoci má možnosť tieto krajiny motivovať, aby boli voči nej ústretovejšie pri realizácii readmisnej politiky.

Hrozba návratu ako odradenie

Nemecká kancelárka Angela Merkelová vo svojom včerajšom príhovore k Európskemu parlamentu zdôraznila, že EÚ sa bude viac snažiť odradiť ekonomických imigrantov, ktorí prichádzajú do Európy s vidinou prosperity.

Podľa kancelárky musí únia sprísniť svoje dohody s chudobnejšími krajinami „aby sa tí, ktorí nemajú nárok zostať, skutočne vrátili do svojich domovských krajín.“

Návrh záverov dnešnej konferencie hovorí o tom, že „zvýšenie počtu návratov prispeje k odradeniu ilegálnych imigrantov“, uvádza agentúra Reuters.

Na urýchlenie procesu deportácií vyzvala aj Veľká Británia. Pred stretnutím v Luxemburgu sa v tomto zmysle vyjadrila aj britská ministerka vnútra Theresa Mayová. "Je potrebné zakročiť proti tým, ktorí zneužívajú náš systém," povedala.

Na konferencii budú mať svoje zastúpenie aj relevantné agentúry EÚ a OSN, ako aj Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM). Tieto inštitúcie presadzujú posilnenie návratovej politiky, čo by uvoľnilo priestor pre utečencov s opodstatneným nárokom na ochranu.

Readmisia je iba jeden z nástrojov

Väčší dôraz na readmisnú (návratovú) politiku je súčasťou balíčka opatrení, ktoré únia začala zavádzať v posledných šiestich mesiacoch. Patrí k nim mechanizmus zdieľania bremena starostlivosti o utečencov ako aj rokovania s Tureckom, ktoré sa začali tento týždeň. (EurActiv.sk, 6.októbra)

Prvé premiestnenie utečencov v rámci relokačného mechanizmu sa uskutoční v piatok (9. októbra). Bude sa jednať o eritrejských utečencov, ktorých z Talianska prijme Švédsko.

Okrem toho EÚ v stredu (7. októbra) zahájila druhú fázu námornej operácie v Stredozemnom mori zameranej na zatýkanie prevádzačov nelegálnych migrantov z Afriky do Európy. (EurActiv.sk, 7. októbra) Lode sa v rámci tejto fázy presunuli ďalej od európskeho pobrežia do medzinárodných vôd.

Angela Merkelová spolu s francúzskym prezidentom François Hollandom hovorili včera v Európskom parlamente dokonca o vytvorení trvalej pobrežnej stráže a hraničnej polície na úrovni EÚ.

Dnešná konferencia sa bude navyše zaoberať aj zvýšením pomoci pre Turecko, Jordánsko a Libanon. Tieto krajiny čelia veľkým problémom postarať sa o sýrskych utečencov v preplnených táboroch.

Témou bude aj zlepšenie prijímacích a registračných centier v tranzitných krajinách, ktoré majú oddeliť utečencov od ekonomických migrantov. Ministri budú hovoriť tiež o posilnení spolupráce v boji proti prevádzačom. Diskutovať by sa malo aj o spôsoboch podpory politického riešenia konfliktov v Sýrii a Iraku.