Dievča menom Asmaa

Zdroj: EP

"Udelením Sacharovovej ceny piatim aktivistom Arabskej jari Európsky parlament ocenil úsilie všetkých, ktorí bojujú za dôstojnosť, základné slobody a politickú zmenu v arabskom svete," vyhlásil predseda Európskeho parlamentu Jerzy Buzek počas slávnostného odovzdávania Sacharovovej ceny v stredu (14.12.) v Štrasburgu.

Špeciálne pri tom vyzdvihol úlohu, ktorú počas udalostí Arabskej jari zohrali ženy. Slávnostnej ceremónie sa mohli zúčastniť iba dvaja z piatich laureátov ocenenia: Asmaa Mahfúz, mladá blogerka z Egypta a Ahmed El-Senussi, najdlhšie zadržiavaný väzeň svedomia v Líbyi. Poslanci si minútou ticha uctili pamiatku Mohameda Bouaziziho, ktorého upálenie sa na protest proti útlaku tuniských úradov vyvolalo vlnu demonštrácii v celom Tunisku, ako aj všetkých, ktorí prišli počas arabských revolúcií o život. Pánovi Bouazizimu bola Sacharovova cena udelená in memoriam.

Asmaa Mahfúz je mladou egyptskou blogerkou, ktorej videá na YouTube pritiahli tisíce ľudí na námestia a do ulíc, aby vyslovili nespokojnosť v represívnym režimom prezidenta Mubaraka. "Toto ocenenie je vzdaním holdu všetkým obyvateľom Egypta, ktorí boli omnoho odvážnejší ako ja a na uliciach položili svoje životy. Chcela by som Vám povedať, aká som hrdá na všetkých mučeníkov Arabskej revolúcie. Nezradíme ich, budeme pokračovať v nastúpenej ceste", povedala v prejave.

Najdlhšie zadržiavaným väzňom svedomia v Líbyi Ahmed El-Senussi, ktorý za pokus o prevrat proti režimu plukovníka Kaddáfího strávil 31 rokov vo väzení poukázal na dôležitosť zmierenia. "Potrebujeme obnoviť našu krajinu, preukázať našu toleranciu aj voči tým, ktorí spáchali zločiny, ktorí pošliapali ľudskú dôstojnosť." Poďakoval sa európskym susedom Líbye, ktorí prišli krajine ako prví na pomoc, za ich "jednoznačnú diplomatickú a vojenskú podporu."

Sýrsky karikaturista Ali Ferzat, ktorý je v súčasnosti v kuvajtskom exile, poslal do Európskeho parlamentu video správu, v ktorej vyjadril vďačnosť za ocenenie a tiež smútok a žiaľ nad počtom obetí v jeho rodnej Sýrii, ktorý sa "zvyšuje každú minútu."

Sýrska právnička a obhajkyňa ľudských práv Razan Zaitouneh, ktorá sa v súčasnosti ukrýva pred sýrskymi úradmi, poslala list, v ktorom píše: "Chcela by som sa poďakovať Európskemu parlamentu a každému, kto sa dokáže vcítiť do povstania nášho ľudu a kto ho podporil akýmkoľvek spôsobom pre zajtrajšiu slobodu od útlaku, väzení a krviprelievania. Za všetkých odvážnych ľudí v Tunisku, Egypte, Líbyi, Jemene, Bahrajne a inde. Za tých, ktorí získali svoju slobodu a za tých, ktorí o ňu ešte stále bojujú."

Niektoré ľudské príbehy vás zasiahnu hlbšie, než iné, hovorí europoslankyňa Anna Záborská. „Tento rok ma najviac zaujala mladá Egypťanka AsmaaMahfúzová. Odporúčam každému, aby si na internete pozrel video tejto mladej ženy. Uvidí dievča, ktoré vyzýva svojich spoluobčanov, aby sa k nej pridali, keď pôjde protestovať na námestie Tahrír v Káhire. Neskrýva svoju identitu a presvedčenie, že ona aj ďalší ľudia musia ísť do ulíc, aby si vybojovali dodržiavanie ľudských práv.“

Pozície

Anna Záborská (EĽS, KDH): "Rozhodnutie oceniť päť osobností tzv. Arabskej jari z Egypta, Tuniska, Sýrie a Líbye považujem za dobré, zároveň však kontroverzné. Na jednej strane si veľmi vážim občiansku odvahu všetkých piatich ocenených a ich boj za slobodu, ktorý bojujú bez ohľadu na vysoké osobné riziko. Na druhej strane som znepokojená signálmi o tom, že doterajšie diktatúry sa môžu v slobodných voľbách ľahko zmeniť na islamské republiky, ktoré budú aj naďalej upierať slobodu kresťanom, ženám či menšinám.

Som veľmi rada, že niečo také ako Sacharovova cena existuje. A som rada, že Slovensko sa stalo členom spoločenstva štátov, ktoré si cenia slobodu myslenia, ktorá je základom pre všetky ostatné slobody – prejavu, zhromažďovania, svedomia atď. Pred dvadsiatimi dvomi rokmi boli základné ľudské práva a slobody potláčané aj u nás. Keď dnes zástupcovia občanov Slovenska hlasujú o laureátoch Sacharovovej ceny, mali by sme byť na to hrdí. Mali by sme byť hrdí na to, že teraz môžeme šíriť ďalej morálnu podporu, na ktorú boli kedysi odkázaní naši vlastní disidenti.!

Poslanec Miroslav Mikolášik (EĽS, KDH) tiež hlasoval za predstaviteľov Arabskej jari. "Vážme si ako zvrhli diktátorské režimy." Zbavením sa diktátorov sa ale podľa neho boj za slobodu v týchto krajinách nekončí a je potrebné zamedziť prístupu k moci radikálov. 

Europoslanec Eduard Kukan (SDKÚ-DS) vyzdvihol prejav Ahmeda El-Senussiho, ktorý bol vo väzení 31 rokov, mučili ho, „napriek tomu sa správal veľmi dôstojne a hovoril veľmi vybalansovane“.