Diplomacia EÚ naznačuje sankcie voči Iránu

Ilustračné foto: Portugalské predsedníctvo 2007

Na verejnosť prenikli informácie, že 34 iránskych subjektov a 10 jednotlivcov je pravdepodobne priamo zapojených do vojenských programov Teheránu, ktorých cieľom je vyvíjať jadrové a biologické zbrane. Informáciu priniesol brtiský denník Financial Times a taliansky II Riformista lists. Súčasne, Irán v stredu oznámil, že do piatich rokov chce zvýšiť svoju kapacitu na obohacovanie uránu 10-násobne (EurActiv 26/02/09).

Predstavitelia tzv. „EÚ-3“, Francúzska, Veľkej Británie a Nemecka, naznačili, že krajiny spoločne pracovali na návrhu nových sankcií voči Iránu. Podľa nich ide o rámcový návrh, o detailoch sa stále diskutuje. Ak by boli sankcie prijaté, doplnili by sankcie OSN, ktoré sú rozdelené do troch kategórií a sú odpoveďou na obavy „Západu“, že by Teherán mohol vyvinúť bojaschopnú jadrovú zbraň.

Sankcie EÚ by sa nemuseli vzťahovať len na moslimskú republiku, ale aj na konkrétnych jednotlivcov, informuje FT. Konkrétne by mohlo ísť o výskumníkov Šarifskej technologickej univerzity, predstaviteľov Iránskej poisťovne, leteckého dopravcu Iran Air Cargo, Iránskej vesmírnej agentúry a Inštitútu Raci pre produkciu sér a vakcín. Na jednej lodi by sa s nimi mohli ocitnúť aj predstavitelia šiestich bánk, vrátane Teheránskej banky, ktorá ja tamojšou najväčšou komerčnou finančnou inštitúciou.

„Z jednoduchého dôvodu, ktorým je, že to nie je pravda, to vôbec nemôžem potvrdiť. Ohľadne sankcií, v mene Európskej únie neexistuje žiadne rozhodnutie,“ povedal na okraj informácií zverejnených vo Financial Times Bernard Kouchner, francúzsky minister zahraničia. Jeho slová odzneli na spoločnej tlačovej konferencii so saudským šéfom diplomacie.

„Je to zoznam možných budúcich doplnení sankcií EÚ alebo OSN,“ komentoval informácie publikované denníkom FT zdroj blízky Downing Street 10.

Britský denník ďalej cituje viacero diplomatických zdrojov z Európy, ktoré rôznym spôsobom interpretujú povahu a zámer sankcií:

  • Jedni sa domnievajú, že ide o podporu politiky „cukru a biča“ prezidenta Baracka Obamu, ktorému chce Európa takýmto spôsobom darovať „väčšiu palicu“, ktorá by Teherán prinútila zastaviť svoj jadrový program.
  • Iní sú presvedčení, že „EÚ-3“ chce ovplyvniť aktuálne prebiehajúcu revíziu postoja USA voči Iránu tak, aby bol konečný americký prístup tvrdší.
  • Objavujú sa však i informácie, že európska iniciatíva je samostatná a jej zámerom nie je ovplyvňovať americkú politiku: „Ak veci nenapredujú, je našou vlastnou zodpovednosťou mať vlastný zoznam v prípade, ak bude nevyhnutný.“

Teherán odmietol komentovať správy, ktoré publikovali britský a taliansky denník. Islamská republika opakovanie odmieta politiku cukru a biča, ktorú považuje za zraňujúcu a vhodnú pre „opice“.

(Reuters/EurActiv)