Diskusia o leteckej bezpečnosti

 

Krátka správa

16. augusta sa v Londýne stretne komisár EÚ pre spravodlivosť Franco Frattini s fínskym, nemeckým, portugalským a slovinským ministrom vnútra. S Fínskom preto, že je súčasnou predsedajúcou krajinou EÚ a ďalšie spomenuté krajiny  reprezentujú nadchádzajúce predsedníctva. Chcú sa zaoberať prípadným dopadom zmarených útokov na bezpečnostnú legislatívu EÚ.

V zápätí by sa mali stretnúť experti na bezpečnosť v doprave zo všetkých 25 členských štátov a prediskutovať bezpečnosť leteckej dopravy. Podľa fínskeho ministra vnútra Kariho Salmina by si mali položiť otázky typu „platia vhodné opatrenia?“ „sú synchronizované na európskej úrovni a úrovni členkých krajín?“

Odhalené útoky na zraniteľnú leteckú dopravu postavili ostatné krajiny do pozoru. Európske a americké letiská prijali zvýšené bezpečnostné opatrenia. Otázkou teraz je, či nebude požiadavka USA na vydávanie osobných údajov pasažierov interkontinentálnych letov opodstatnená.

Európska komisia vyzvala členské štáty, aby v prípade potreby zaviedli sprísnené bezpečnostné opatrenia. Slovensko by podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka malo mať protiteroristický zákon už na budúci rok. Na jeho príprave pracuje rezort vnútra v spolupráci s tajnou službou.