Do USA bez víz, ale len s povolením cestovať

Pozadie

Európska komisia minulý týždeň priateľsky upozornila Washington, že ak nezrušia od januára 2009 vízovú povinnosť všetkým občanom EÚ, prijeme odvetné opatrenia, v tomto prípade suspenduje bezvízový styk pre amerických držiteľov diplomatických pasov. Slovensko do bezvízového programu nepatrí, na základe podpísaného memoranda o porozumení, k tomu ale smeruje.

Otázky

Od začiatku budúceho roka by sa malo ale aj pre tých občanov Únie, ktorí dnes víza nepotrebujú, cestovanie do USA o niečo skomplikovať. 1. augusta začnú Spojené štáty pilotný test tzv. Elektronického systému cestovného oprávnenia (Electronic System for Travel Authorisation – ESTA).

Podľa novej schémy, s ktorou prišlo americké ministerstvo vnútornej bezpečnosti, budú musieť cestujúci poskytnúť údaje o sebe ideálne aspoň 72 hodín pred plánovanou cestou. Na adrese https://esta.cbp.dhs.gov/ bude od augusta prístupný online dotazník, do 12. januára 2009 bude jeho vypĺňanie pred cestou dobrovoľné, po konci testovacej fázy povinné. Doteraz cestujúci tieto informácie vyplňali na zelenom tlačive, ktoré dostali na palube lietadla a odvzdali ho na letisku pri vstupe do krajiny.

ESTA od ľudí požaduje rovnaké informácie, aké dnes udávajú v spomínanom  formulári. Okrem základných informácií sa vás v ňom pýtajú na to, či trpíte prenosnými alebo psychickými chorobami, užívate drogy, či ste terorista, špión alebo nacista, prípadne, či ste spáchali nejaký iný trestný čin, vrátane genocídy. Ak americké úrady vyhodnotia informácie, ktoré takto získali pozitívne, cestujúci dostane oprávnenie nastúpiť do lietadla smer Amerika. To ale stále neznamená automatické povolenie na vstup do krajiny, ktoré naďalej závisí od posúdenia imigračného úradníka na letisku.

Americké ministerstvo vnútornej bezpečnosti tvrdí, že bude vo väčšine prípadov schopné vybaviť žiadosti takmer obratom. Tým, ktorým bude povolenie zamietnuté odporučia, aby sa obrátili na veľvyslanectvo so žiadosťou o víza. V prípade, že vás systém odmietne, môžete sa síce o povolenie uchádzať znova o desať dní, ale len v prípade, že sa zásadnejšie zmenila vaša situácia. Ministerstvo neodporúča uviesť nepravdivé údaje, pretože vás to môže trvalo diskvalifikovať pri pokusoch dostať sa do USA. Dôvody, pre ktoré vám povolenie cestovať nedali, sa nedozviete.

Spojené štáty sledujú týmito optreniami zvýšenie bezpečnosti na letoch smerujúcich do USA, pretože im to umožní identifikovať podozrivé osoby ešte pred tým, než vstúpia na palubu lietadla. 

Tešiť sa môžu tí, čo cestujú ponad Atlantik často. Vydané povolenie cestovať zostáva platné dva roky, prípadne do vypršania platnosti pasu. USA nevylúčili, že v budúcnosti vydávanie povolení cestovať spoplatnia. Opätovne treba o povolenie žiadať aj keď sa zmení jeden z identifikačných údajov, napríklad meno.

Európska komisia chce podľa portálu EUbusiness skúmať, či nejde o „víza v prestrojení“ a mala by vydať svoje stanovisko v novembri 2007, to znamená jeden mesiac pred tým, než sa má skončiť pilotná fáza programu a jeho definitívnym spustením.