Do USA bez víz, ale za peniaze

Nové členské štáty EÚ pomerne dlho bojovali za to, aby ich občania mohli cestovať d Spojených štátov bez povinnosti vybavovať víza. Slovensko má bezvízový styk s USA od januára 2009.

Americké ministerstvo pre vnútornú bezpečnosť v piatok (6.8.) oznámilo, že všetci návštevníci krajiny, ktorý na to nepotrebujú víza budú od 8. septembra platiť jednorazový poplatok vo výške 14 dolárov, teda skoro 11 eur.  Pôvodne mala byť výška poplatku nižšia na úrovni 10 dolárov. 

Komisárka pre vnútorné záležitosti EÚ Cecilia Malmström v oficiálnom stanovisku uviedla, že opakovane vyjadrila americkej strane svoje obavy zo zavedenia poplatku. Európska komisia bude teraz skúmať, či sa tento krok prakticky nerovná zavedeniu víz.

Dnes musí človek z krajiny, ktorá má s USA bezvízový styk (resp. patrí do tzv. "visa waiver program") musí pred cestou vyplniť online dotazník (Electronic System for Travel Authorisation, ESTA) a čakať na „povolenie“ z americkej strany vycestovať. Tá môže vstup do krajiny komukoľvek zamietnuť bez toho, aby uviedla dôvod.Prípadné povolenie platí dva roky, alebo do vypršania platnosti cestovného pasu, čokoľvek nastane skôr. 

Už samotný dotazník ESTA pripomínal Európskej komisii víza, preto viedla vlastné zisťovanie, či pri takomto postupe vôbec ide o bezvízový režim. To prešetrenie uzavrela so záverom, že ide. V kombinácii so spomínaným poplatkom ale tieto pochybnosti opäť ožívajú. Bezvízový styk sa totiž spravidla neviaže na poplatky.

Podľa eurokomisárky Malmstömovej sú tieto opatrenia „nekonzistentné so záväzkom uľahčiť transatlantickej mobility".

Poplatok vyplýva z amerického zákona, ktorý Kongres prijal ešte v máji tohto roka. Prostriedky vyzbierané cez poplatok by mali slúžiť na založenie novej agentúry na podporu turizmu.