Dohoda o boji proti terorizmu medzi EÚ a USA: Konečne kompromis?

Dve parlamentné skupiny, socialisti a liberáli, včera (24. júna) povedali, že podporia novú dohodu SWIFT, pričom vo februári tohto roku vetovali jej predošlú verziu. Dôvodom boli obavy z porušovania niektorých slobôd a ich nedostatočná ochrana. Najväčšia parlamentná strana, ľudovci (EPP) už tiež vyjadrili súhlas s dohodou.

Podľa zmluvy, ktorú týmto uzatvárajú americké ministerstvo financií, členské štáty EÚ a Európsky parlament sa takzvaní „kontrolóri“ vymenovaní Európskou úniou stanú súčasťou operácií amerického ministerstva financií, ktoré budú preskúmavať finančné transakcie osôb podozrivých z terorizmu.

Predstaviteľ amerického ministerstva financií sa v stredu (23. júna) v tejto záležitosti stretol s Komisiou, aby sa dohodol na detailoch, ale europoslancov nenavštívil. Socialisti a ľudovci tvrdia, že sa im podarilo znovu otvoriť debatu ohľadne dohody SWIFT, ktoré sa pred týždňom počas návštevy eurokomisárky pre vnútorné záležitosti Cecilie Malmström v EP zdali byť úplne nepriechodné. „Pre európskych občanov máme vysoko žiaducu dohodu,“ povedal britský europoslanec za socialistov Claude Morales.

Dohodu mnohí privítali ako veľké víťazstvo socialistov a ľudovcov, ale zelení obe skupiny obvinili z toho, že sa ženú do dohodu, ktorú oni sami ešte vnímajú ako neprijateľní. Zelení včera povedali, že dokument poškodzuje vyjednávačskú pozíciu EÚ so Spojenými štátmi v otázke dohody o ochrane údajov, ku ktorej revízii má dôjsť na jeseň.

Hlavným argumentom zelených proti dohode SWIFT je to, že ide o rozsiahly prenos citlivých údajov medzi Európskou úniou a Spojenými štátmi. Parlament by najradšej tento veľký objem dát nahradil cieleným vyhľadávaním údajov zo strany európskych úradov, čím by sa zabránilo tomu, aby malo americké ministerstvo financií prístup k súkromným údajom občanov.

„V súčasnosti nemôžeme zabezpečiť zníženie objemu vymieňaných údajov, pretože na to nemáme kapacity,“ povedala pre EurActiv nemecká europoslankyňa za socialistov a demokratov Birgit Sipper. Súčasťou dohody je aj to, že Komisia má napísať návrh pre získavanie údajov na americkej pôde, ktorý má slúžiť ako európska verzia amerického Programu na stopovanie financií teroristov. Ak sa do piatich rokov nepodarí tento európsky ekvivalent spojazdniť, Komisia bude musieť buď zrevidovať alebo ukončiť dohodu SWIFT, povedal nemecký europoslanec z tábora liberálov Alexander Alvaro.