Dohoda posúva Bosnu bližšie k EÚ a pôžičke od MMF

Mostar, Bosnia

Mostar, (zdroj: Ronan Shenhav/Flickr)

„Dnes sme vyriešili sadu otázok, ktoré otvárajú cestu k akceptovaniu bosnianskej žiadosti o členstvo, […] ale aj k dohode s MMF,“ oznámil v nedeľu Bakir Izetbegović, súčasný šéf trojčlenného rotujúceho predsedníctva na čele krajiny.

Spojené nádoby

Na to, aby sa Bosna a Hercegovina (BaH) stala oficiálne kandidátkou na členstvo v Európske únii, musí ešte splniť dve podmienky. Jednou z nich je prijatie koordinačného mechanizmu s Bruselom a druhou rozšírenie obchodnej dohody s Chorvátskom o ostatné členské štáty EÚ.

Najmä druhá podmienka strašila predstaviteľov autonómnej Republiky Srbskej. V obavách o poľnohospodárstvo pozdržali túto reformu až dovtedy, kým Nemecko neponúklo svoju pomoc. Medzitým sa však oddialila možnosť, že BaH v júli získa pôžičku od Medzinárodného menového fondu (MMF).

Najväčšie politické strany zastupujúce bosniansko-chorvátsku a srbskú časť sa v nedeľu dohodli počas stretnutia, ktoré iniciovala EÚ. Splnia jej podmienky a zároveň prijmú dopravnú stratégiu, ktorá je nevyhnutná na odblokovanie miliardy eur siete rýchlostných ciest.

Nič nebráni ani tomu, aby Bosna predložila zámer získať pôžičku od MMF. Počas nasledujúcich troch rokov by mohla získať 550 miliónov eur. V septembri o tom bude rozhodovať Výkonná rada MMF.

Dlhá cesta do únie

Bosna formálne požiadala o členstvo v Európskej únii vo februári. Chorvát Dragan Čović, ktorý vtedy stál na čele trojčlenného predsedníctva krajiny, sľuboval viaceré zmeny: „Je to pre nás možnosť ukázať, že zreformujeme krajinu na prospech všetkých občanov.“

Komisár EÚ pre Európsku susedskú politiku Johannes Hahn pri tejto príležitosti upozorňoval, že dosiahnuť členstvo potrvá roky. „V krajine by sa dalo spraviť omnoho viac, ale chýba politická vôľa,“ hovorí miesta politická analytička Alida Vračićová.

rozhovore pre Deutsche Welle uviedla: „Pochybujem, že súčasní politickí lídri privedú krajinu do Európskej únie. Sú dlhé roky súčasťou establišmentu. Nevidím žiadne nové sily s čerstvými nápadmi alebo víziou.“