Dohoda s Ruskom tak skoro nebude

Rusko očakáva, že s EÚ podpíše novú Dohodu o partnerstve a spolupráci niekedy v horizonte dvoch alebo troch rokov, informoval zástupca ruského ministra zahraničia, Alexander Gruško. Povedal, že pôjde o „rozsiahly dokument, ktorý sa bude dotýkať všetkých oblastí vzťahov medzi Ruskom a EÚ.“

Nová Dohoda o partnerstve a spolupráci s Ruskom by mala nahradiť dokument, ktorý vstúpil do platnosti v roku 1997 s tým, že sa uzatvoril na obdobie 10 rokov. Jeho platnosť vypršala v decembri 2007, no pre neexistenciu nového zmluvného rámca sa obe strany na spoločnom summite dohodli na predĺžení jeho platnosti. Počas procesu vyjednávaní EÚ viackrát odišla od rokovacieho stola. Najskôr pre asertívnu diplomaciu Moskvy voči východným krajinám EÚ, neskôr pre augustový zásah ruskej armády v Gruzínsku.

Na druhej strane, Rusko má po včerajšom kole rokovaní v Ženeve opäť o krok bližšie k dohode s Gruzínskom. Obe strany by v nej mali definovať nástroje pre predchádzanie a manažment konfliktov v Južnom Osetsku a Abchádzku, ktoré Tbilisi považuje za svoje odštiepenecké provincie a Moskva uznala ich nezávislosť.

Rusko a Gruzínsko sa mohli včera na medzinárodných rokovaniach dohodnúť, nebyť odporu odštiepeneckých regiónov, povedali nemenovaní americkí diplomati. Ďalšie kolá rokovaní o urovnaní konfliktu sú naplánované na polovicu februára. Denník Financial Times, s odvolaním na Daniela Frieda, asistenta americkej ministerky zahraničia pre európske otázky, informoval, že situácia na Južnom Kaukaze ostáva aj naďalej napätá a existuje vážne riziko zhoršenia vzťahov.

Dvaja prominentní členovia skupiny európskych socialistov Jan Marinus Wiersma a Hannes Swoboda v spoločnom stanovisku uviedli, že “vážne inicidenty týkajúce sa obhajcov ľudských práv a chaotický spôsob, akým je vedený proces s vrahmi Anny Politkovskej vyvolávajú obavy o rešpekt ľudských práv, demokraciu a slobodu vyjadrovania v Rusku.” Wiersma žiada voči Rusku “širší prístup”. V rámci nášho partnerstva by sme mali zdôrazňovať dôležitosť kontinuálnej výmeny názorov na ľudské práva…Špeciálnu pozornosť je potrebné venovať rasizmu a xenofóbii.”