Donald Trump: Európska únia je nepriateľ

Medzi návštevou Londýna a schôdzkou s ruským prezidentom si Donald Trump zahral golf v Škótsku [TASR/AP/Peter Morrison]

Na kritiku amerického prezidenta reagoval šéf Európskej rady výzvou na reformu Svetovej obchodnej organizácie. V pondelok 16. júla sa Donald Trump stretáva s Vladimirom Putinom a Európska únia s Čínou.

Európska únia sa naďalej považuje za priateľa Američanov, aj keď prezident Spojených štátov Donald Trump ju vníma skôr ako nepriateľa v oblasti obchodu. Uviedol to v noci na pondelok 16. júla prvý podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans.

„Keď nazvete svojich najlepších priateľov nepriateľmi, poteší to len vašich skutočných nepriateľov,“ napísal Timmermans na sociálnej sieti.

„Európania a Američania sú zviazaní dejinami a svojimi spoločnými hodnotami. Európania nikdy neopustia Ameriku, pretože Amerika nikdy neopustila nás. Na to sú priatelia,“ citovala ho agentúra DPA.

Trump hovoril o obchode

Trump v rozhovore odvysielanom v nedeľu označil Európsku úniu za jedného z „nepriateľov“ Spojených štátov. Tento výrok odôvodnil najmä obchodnými praktikami Európanov, ktoré sú podľa neho neférové.

„Myslím si, že máme veľa nepriateľov. Myslím si, že Európska únia je nepriateľom, za to, čo nám robia v obchode. O Európskej únii by ste si to nepomysleli, ale sú nepriateľom,“ povedal Trump v interview pre americkú spravodajskú televíziu CBS News.

„Rusko je nepriateľom v určitých ohľadoch. Čína je nepriateľom ekonomicky, určite sú nepriateľom. Ale to neznamená, že sú zlí. Neznamená to nič. Znamená to, že sú konkurenti,“ dodal šéf Bieleho domu s tým, že EÚ „je veľmi problematická“.

Jeho vyjadrenia zvýšili napätie medzi USA a ich tradičnými spojencami, ktoré sa prejavilo minulý týždeň na summite NATO poznačenom obavami, že Washington oslabuje alianciu krátko pred summitom Trumpa s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.  Obaja lídri rokujú v pondelok 16. júla vo fínskych Helsinkách.

Tusk: Trump šíri falošné správy

Trumpovi už v nedeľu oponoval predseda Európskej rady Donald Tusk. „Amerika a EÚ sú najlepší priatelia. Každý, kto tvrdí, že sme nepriatelia, šíri fake news (falošné správy),“ napísal na Twitteri.

Tusk sa ozval z Pekingu, kde sa v pondelok začal summit Číny a Európskej únie. Predseda Európskej rady vyzval Tusk amerického prezidenta Donalda Trumpa, ruského prezidenta Vladimira Putina a Čínu, aby spolupracovali s Európou a spoločne sa vyhli obchodným vojnám a zabránili konfliktom a chaosu.

Trumpa už kritizuje aj Americká obchodná komora. V4 patrí k najzraniteľnejším

Americká obchodná komora odsúdila obchodnú politiku Bieleho domu. Slovensku patrí v rebríčku zraniteľnosti voči obchodnej vojne tretie miesto.

„Všetci sme si vedomí faktu, že architektúra sveta sa mení priamo pred našimi očami, a je našou spoločnou úlohou dosiahnuť, aby to bola zmena k lepšiemu,” povedal Tusk.

Minulý týždeň šéf Európskej rady vyčítal Trumpovi neustálu kritiku európskych spojencov a vyzval ho, aby pamätal na to, kto sú jeho priatelia, keď sa stretne s Putinom.

Povinnosť nezničiť svetový poriadok

V Pekingu Tusk v pondelok vyhlásil, že Európa, Čína, Spojené štáty a Rusko majú „spoločnú povinnosť“ nezničiť celosvetový poriadok, ale zlepšiť ho reformovaním pravidiel medzinárodného obchodu.

„Preto vyzývam našich čínskych hostiteľov, ale tiež prezidentov Trumpa a Putina, aby sme spoločne začali tento proces dôkladnou reformou WTO,“ uviedol Tusk v zmienke o Svetovej obchodnej organizácii. „Stále je čas zabrániť konfliktu a chaosu.“

Summit 16+1: Čína sa chce ďalej otvárať svetu. Ťažiť z toho môže aj Slovensko

Čína zostáva otvorená obchodu so zahraničnými partnermi a profitovať môže len z ekonomicky silnej Európy, uviedol čínsky premiér na summite 16+1. Zároveň chce užšie vzťahy s východoeurópskymi krajinami, z ktorých by mohlo profitovať aj Slovensko.

Washington tento mesiac uvalil 25-percentné dovozné clá na určitý čínsky tovar po sťažnostiach, že Peking poškodzuje americké firmy tým, že kradne ich technológie alebo vyvíja tlak na to, aby ich odovzdali výmenou za prístup na svoj trh.

Spojené štáty tiež zaviedli clá na dovoz ocele a hliníka od spojencov ako Kanada, Mexiko či EÚ. Únia reagovala dovoznými clami na vybrané americké produkty.

Mogheriniová: Máme v tom jasno

Šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová na úvod zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné veci v Bruseli povedala, že Únia je „najvyšším súperom Spojených štátov”. Pred médiami tiež uviedla, že keby bola v pozícii novinárky, spýtala by sa šéfa Bieleho domu, koho on považuje za priateľov Ameriky.

„My máme jasno v tom, kto je naším priateľom. Spojené štáty sú ním určite. Už sme veľakrát povedali, že zmena administratívy nemení priateľské vzťahy medzi krajinami a ľuďmi. My naozaj považujeme Spojené štáty za blízkych priateľov a partnerov, vždy sme ich za takých považovali, ale máme zároveň aj veľa iných priateľov vo svete,” odkázala Mogheriniová. Spomenula Kanadu, Južnú Kóreu a Japonsko, s ktorým EÚ práve podpísala rozsiahlu obchodnú dohodu, pričom k podobným dohodám sa chystá aj s Austráliou a Novým Zélandom.

Brusel už má pripravenú odpoveď na Trumpove clá na autá

Spojené štáty v týcho dňoch skúmajú, či dovoz európskych áut ohrozuje ich národnú bezpečnosť. Ak Trump nakoniec uvalí clá na autá, Brusel je odhodlaný zaviesť protiopatrenia v hodnote 294 miliárd dolárov.

Mogheriniová v tejto súvislosti dodala, že ministri zahraničných vecí EÚ v pondelok a utorok rokujú v Bruseli o zlepšení spolupráce so svojimi rezortnými partnermi z krajín Južnej Ameriky, Karibiku a Afriky (CELAC).

„My naozaj dobre vieme, kto sú naši priatelia, a dúfam, že aj Trumpova administratíva má tiež jasno v tom, kto sú jej priatelia,” odkázala do Washingtonu.