Donecká nezávislosť môže byť predzvesťou ruskej invázie

Ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov včera v televíznom príhovore občanom povedal, že v troch mestách na východe krajiny – v Donecku, Luhansku a Charkove rozohrávajú nepriatelia Ukrajiny „krymský scenár“.

V Kyjevskej administratíve rastú obavy z ruskej invázie. Turčynov vyhlásil, že sa východných oblastí nevzdá. Separatistov varoval, že proti ozbrojeným demonštrantom budú použité protiteroristické opatrenia.

Európska komisia sleduje situáciu na Ukrajine s obavami.

„Všetky politické požiadavky na Ukrajine je potrebné presadzovať nenásilnými prostriedkami, v súlade s demokratickými  a právnymi normami,“ uviedla hovorkyňa Európskej služby pre vonkajšiu činnosť (EEAS) Maja Kocinajčič.

Dodala, že EÚ trvá na suverenite krajiny a na jej teritoriálnej celistvosti a naďalej vyzýva na deeskaláciu napätia.

O ďalších sankciách voči Rusku Kocijančič povedala, že práce na nich už prebiehajú a budú pripravené „čo najskôr“.

Protesty na východe Ukrajiny, kde proruskí aktivisti obsadzujú verejné budovy, sú podľa dočasného ukrajinského premiéra Arsenija Jaceňuka súčasťou plánu na destabilizáciu Ukrajiny a na príchod ruských jednotiek. Pripomenul, že ruskí vojaci sa nachádzajú iba 30 km od východnej hranice.

Proruskí protestujúci v mestách obsadzujú budovy verejnej správy a žiadajú vypísanie referend o pripojení k Ruskej federácii. V Donecku chcú o svojej samostatnosti rozhodovať najneskôr 11. mája. Rovnaký priebeh mala aj marcová ruská anexia krymského polostrova.

Moskva svoj podiel viny na novej vlne protestov odmieta. Zároveň Kyjev pred použitím vojenskej sily na juhovýchode krajiny vystríhala.

Do riešenia krízy sa chce zapojiť donecký oligarcha a najbohatší Ukrajinec Rinat Achmetov. Má sympatie voči niektorým požiadavkám protestujúcich, ale vyhlásil: „Pre mňa je Doneck ukrajinský, o tom nemôže byť pochýb.“

„Ruská jar“ znepokojuje Západ

Americký vyslanec v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) Daniel Baer povedal novinárom, že má jasné dôkazy o prítomnosti „desiatok tisíc ruských jednotiek na hraniciach“. Moskva by ako hlavný aktér krízy mala pracovať na uvoľnení napätia a zapojiť aj medzinárodné spoločenstvo, myslí si Baer.

Nemecká vláda je udalosťami na Ukrajine „veľmi znepokojená“. „Urgentne apelujeme na zodpovedné osoby, aby pomohli stabilizovať región a vyhli sa podobnej eskalácii,“ uviedol na tlačovej konferencii hovorca kancelárky Merkelovej Steffen Seibert.

„Vo chvíli, keď sa Rusko rozhodne rozšíriť svoju teritoriálnu expanziu na východ Ukrajiny, prestáva zábava,“ vyhlásil v nedeľu český prezident Miloš Zeman. Zeman by v takomto prípade na Ukrajine zvažoval aj rozmiestnenie jednotiek Severoatlantickej aliancie (NATO).

O rozšírení NATO sa zrejme rozhodne v júni. Ukrajina medzi  kandidátmi na vstup nefiguruje.

Slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák včera počas návštevy čiernomorského prístavu Odesa zdôraznil, že „SR podporuje nezávislosť, suverenitu a územnú celistvosť Ukrajiny.“ Lajčák apeloval na všetkých aktérov, aby zachovali „mimoriadnu zdržanlivosť.“ Podľa ministra je krízu „omnoho ľahšie vyvolať než potom bojovať s jej následkami“.

Vo štvrtok a piatok má v Kyjeve rokovať s prezidentom Turčynovom a premiérom Jaceňukom najmä na ekonomické témy.

Poslanec Európskeho parlamentu Eduard Kukan (SDKÚ-DS, EĽS) polemizuje, či sa na východe Ukrajiny jedná o protesty „odhodlaných demonštrantov alebo provokatérov“.

„Do Moskvy treba vyslať jasný signál, že po intervencií na východe Ukrajiny by nasledovali sankcie. Ekonomické sankcie. Na tom sa Únia dohodla a túto líniu treba aj dodržiavať,“ povedal na margo zhoršujúcej sa bezpečnostnej situácie člen zahraničného výboru EP Kukan.

EurActiv/Reuters