Doterajší srbský premiér potvrdil dominanciu aj prezidentským víťazstvom

Srbsko prezident

Aleksander Vučić, zdroj: TASR /AP Photo/Darko Vojinovic

Aleksandar Vučić porazil svojho rivala, bývalého ľudskoprávneho advokáta a srbského ombudsmana, Sašu Jankovića s očakávaným náskokom.

Janković podľa predbežných odhadov volebnej komisie získal necelých 15 percent hlasov, teda ešte menej, ako predpokladali predvolebné prieskumy. Nečakane tretím sa s 9 percentnou podporou stal zabávač Luka Maksomović, ktorý kandidoval ako parodická postava  povrchného politického podvodníka v bielom obleku.

Hoci je funkcia prezidenta v Srbsku výsostne ceremoniálnym postom, očakáva sa, že práve Vučić využije svoje postavenie v rámci vládnej Srbskej progresívnej strany (SNS), ktorú zakladal spoločne s dosluhujúcim prezidentom, Tomislavom Nikolićom. Viacerí analytici označujú jeho jednoznačné víťazstvo aj za ponižujúcu porážku opozície.

S Európskou úniu, Čínou i Ruskom

„Je pre mňa dôležité, že tieto voľby ukázali väčšinovú podporu srbských občanov európskej ceste, no s udržaním si blízkych vzťahov s Čínou a Ruskom,“ uviedol Vučić tesne po tom, ako už bolo v noci z nedele na pondelok jasné, že sa stane novou srbskou hlavou štátu. Vo svojej prvej reči nastupujúceho prezidenta poďakoval nemeckej kancelárke Angele Merkelovej, ako aj ruskému prezidentovi Vladimírovi Putinovi, s ktorými sa počas predvolebnej kampane stretol.

Práve budúci vstup Srbska do Európskej únie bol jedným z hlavných bodov prezidentskej kampane aj dosluhujúceho srbského premiéra. Dôležitosť pripojenia si však uvedomujú aj v Bruseli. Ako nedávno uviedol Viktor Orbán na maltskom výročnom kongrese európskych ľudovcov (EPP) na Malte, prístup Srbska do Únie sa musí urýchliť: „V mojej domovine, ktorá je bránou na Balkán vidím, že ruský, turecký aj americký vplyv narastá, pričom pro-európsky upadá.“

Podľa Eduarda Kukana (EĽS) šéfa medziparlamentnej delegácie Európskeho parlamentu pre vzťahy so Srbskom, si krajina jasne vybrala kontinuitu vo vedení štátu. „Dúfam, že tento mimoriadne silný mandát prezident využije na posilnenie konštruktívnej a dobrej spolupráce medzi Srbskom a EÚ. Rovnako verím, že bude prezident Vučić pozitívnym príkladom regionálnej spolupráce s ostatnými lídrami na západnom Balkáne,“ dodáva Kukan.

Otázky autokracie a slobody médií

Vučićova moc v Srbsku rastie už od konca deväťdesiatych rokov, kedy počas kosovskej vojny viedol obávané ministerstvo informácií. Vtedy údajne stál za legislatívou, ktorej cieľom bolo umlčanie narastajúcej kritiky vlády.

Obvinenia z manipulácie a cenzúry médií pokračovali aj po roku 2012, od kedy Vučićova SNS viedla srbskú vládu. V tom čase jeho praktiky kritizovala aj OBSE. Podľa Vučića išlo ale o kampaň medzinárodného spoločenstva proti Srbsku, keďže krajina pod jeho vedením odmietala po ukrajinskej kríze zaviesť sankcie proti Rusku.

Hoci Srbsko napreduje hospodársky a darí sa mu udržiavať i fiškálnu stabilitu, najväčšími problémami krajiny ostávajú chudoba a korupcia. Aleksandar Vučić však podľa svojich podporovateľov predstavuje stabilitu a pevnú ruku, ktorá je v nepokojnej oblasti Balkánu nevyhnutnosťou. Na prezidentské kreslo v kandidátskej krajine EÚ zasadne koncom mája.