Dramatická ratifikácia dohody je na konci. Ukrajina je asociovaný partner EÚ

Ukrajina asociačná dohoda

Ukrajinský prezident Petro Porošenko a predseda Európskej rady Donald Tusk, Foto: TASR /AP/Virginia Mayo

Členské štáty EÚ včera ukončili formálny proces ratifikácie asociačnej dohody s Ukrajinou. Do platnosti vstúpi 1. septembra.

Dokument upevňuje politické a ekonomické vzťahy s Kyjevom a už teraz má za sebou turbulentný osud.

Spustila Euromajdan

Polemika ohľadom asociačnej dohody viedla k vypuknutiu politickej krízy na Ukrajine na prelome rokov 2013-2014. Viedla k zvrhnutiu vtedajšieho prezidenta Viktora Janukovyča, ktorý chcel túto dohodu odložiť na neurčito v prospech užších vzťahov s Ruskom.

Nasledovali masové protesty dnes známe pod označením „Majdan“ alebo „Euromajdan“. Išlo o najväčšie masové protesty po oranžovej revolúcii a podľa mnohých aj najväčšie pro-EÚ demonštrácie vôbec, hoci sa odohrali v nečlenskej krajine.

Na geopolitický obrat reagovalo Rusko anexiou Krymu a podporu hybridnej vojny na východe Ukrajiny, ktorá si doteraz vyžiadala 10 tisíc obetí.

EÚ v reakcii uvalila na Rusko ekonomické sankcie.

Holandské nie

Ratifikácia asociačnej dohody sa opäť zadrhla vlani, keď ju holandskí voliči odmietli v nezáväznom referende. Holandský parlament ju napriek tomu prijal v máji tohto roku po tom, ako dostal písomné záruky, že dohoda nebude znamenať spustenie prístupového procesu Ukrajiny s EÚ.

Niektoré aspekty asociačnej dohody sa už prechodne aplikovali. Konečná ratifikácia dokumentu umožňuje širšiu spoluprácu EÚ a Kyjeva v oblastiach ako zahraničná a bezpečnostná politika, spravodlivosť či verejné financovanie.

Summit EÚ-Ukrajina

Ukrajinský prezident Petro Porošenko, predseda Európskej rady Donald Tusk a predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker sa stretnú na summite EÚ-Ukrajina, ktorý sa bude konať v stredu a vo štvrtok v Kyjeve.

Lídri sa sústredia na „spôsoby maximalizácie výhod a potenciálu Asociačnej dohody medzi Ukrajinou a EÚ,“ uviedla Európska rada vo vyhlásení. Ukrajina sa medzičasom dohodla s EÚ ja na bezvízovom styku pre svojich občanov s biometrickými pasmi.

Dohodu prijalo všetkých 28 členských štátov Únie a proces sa tým ukončil tesne pred utorňajšou schôdzkou vysokej predstaviteľky EÚ pre zahraničnú politiku Federici Mogheriniovej a šéfa ruskej diplomacie Sergeja Lavrova v Bruseli.

Ukrajina sa vážne zaoberá aj zbližovaním s NATO. V pondelok hostil prezident Petro Porošenko generálneho tajomníka NATO Jensa Stoltenberga. Dohodli sa, že Ukrajina začne práce na akčnom pláne, ktorý by mal priblížiť krajinu k členstvu v organizácii.

Rastie podpora pre členstvo v NATO

Perspektíva členstva Ukrajiny v NATO sa datuje do roku 2008, kedy sa na tom zhodli členovia aliancie. Verejné mienka na Ukrajine sa pod vplyvom anexie Krymu zásadne zmenila. Podľa júnového prieskumu verejnej mienky realizovanom Democratic Initiatives Foundation by členstvo Ukrajiny v Severoatlantickej aliancii podporilo 69 % ľudí. V roku 2012 v čase vlády pro-ruského prezidenta Viktora Janukoviča to bolo 28 %.

Jens Stoltenberg, Petro Porošenko

„Nepomáha bezpečnosti“

Rusko hovorí, že takýto krok nepomáha stabilite a bezpečnosti v Európe.

„Som presvedčený, že zvíťazíme,“ uviedol prezident vo vyhlásení. „Ukrajina jednoznačne bude v rodine európskych národov, či už v EÚ alebo NATO.“

Pokračujúcich konflikt na Ukrajine je jasnou prekážkou členstva, keďže pravidlá aliancie hovoria, že ašpirujúci nový člen musí najprv doriešiť svoje medzinárodné spory mierovými prostriedkami.

NATO momentálne Ukrajine pomôže zisťovať, kto stojí za júnovým masívnym kybernetickým útokom, ktorý sa následne rozšíril aj do iných európskych krajín.