EADS potvrdila zbrojný obchod s Líbyou

Zdroj: openDemocracy, www.creativecommons.org

Krátka správa

Európska letecká obranná a vesmírna spoločnosť (EADS) a francúzsky minister obrany Herve Morin potvrdili dohodu s Líbyou. Vo vyhlásení sa píše, že dohoda bola uzavretá po 18 mesiacoch vyjednávania a diskusií a v súčasnosti len čaká na podpis líbyjskej strany. EADS z časti vlastní aj Nemecko, ktoré vyhlásilo, že sa na obchode nebude podieľať.

O predaji zbraní informoval syn Muammara Kaddáfiho Saif al-Islam v interview pre francúzsky denník Le Monde. Bude to prvý obchod tohto druhu od oficiálneho ukončenia embarga v roku 2004, ktoré bolo na Líbyu uvalené. Kaddáfiho syn tiež povedal, že dôležitým faktorom v rokovaniach o prepustení zdravotníkov bola aj možnosť vydania agenta líbyjskej tajnej služby, ktorý bol odsúdený v súvislosti s útokom nad Lockerbie, a ktorý si odpykáva trest pri Glasgowe. Britská vláda poprela existenciu dohody o extradícii.

Nemecko neskrýva svoju nevôľu ohladne dohôd medzi Francúzskom a severoafrickou krajinou. Nemecký minister zahraničia Steinmeier sa nechal počuť, že by si želal, aby Francúzsko lepšie komunikovalo svoje zámery s ostanými členmi EÚ. Sarkozy zároveň čelí aj silnej domácej kritike z radov socialistickej opozície, ktorí mu rovnako vyčítajú netransparentnosť v rokovaniach s Kaddáfim.