Egyptský prezident sa zbavuje vplyvu armády

zdroj: TASR/ AP

Mursiho hovorca vysvetlil tento krok ako snahu napumpovať do armády novú krk. Podľa hovorcu existovali náznaky, že sa armáda snaží kontrolovať nového prezidenta.

Egyptský prezident odstránil poľného maršala Husseina Tantawiho, bývalého ministra obrany Mubarakovej éry, ktorého prítomnosť vrhala na novú demokraciu negatívny tieň. Rovnako tak sa zbavil aj vojenského náčelníka štábu Samiho Enana.

Mursi tiež zrušil Ústavu, ktorú vyhlásila armáda a ktorá dávala armáde silné právomoci vo vzťahu k sekulárnemu prezidentovi. Nie je pritom jasné, do akej miery s týmito zmenami súhlasili členovia Najvyššej rady ozbrojených síl.

Ako je známe, krajina stále čaká na schválenie novej Ústavy, ktorá dá do rúk prezidenta a jeho Moslimského bratstva viac moci. Tisíce Egypťanov sa zhromaždili na káhirskom námestí Tahrir, kde skandovali heslá na jeho podporu.

Mocenský boj medzi Moslimským bratom a ozbrojenými silami sa tiahne už niekoľko mesiacov a sprevádzal aj prezidentské voľby. Generáli pred voľbami obmedzili právomoci prezidenta.

Mursimu otvoril cestu minulotýždňový debakel egytpskej armády na izraelskej hranici, pri ktorom zabili islamistickí militanti 16 príslušníkov egyptských ozbrojených zložiek.  

Ako náhradu za Tantawiho si Mursi vybral 57 ročného Abdela Fattaha al-Sisiho z vojenskej rozviedky. Enana nahradil generál Sidki Sobhi.

Po tom, ako nový prezident zrušil Ústavu armády, ktorá dávala ozbrojeným silám aj niektoré zákonodárne právomoci, prezident tak zákonodárnu moc zaistil pre seba. Aspoň do konania parlamentných volieb.

Najvyššia rada ozbrojených síl zrušila v júni s pomocou súdov januárové parlamentné voľby, v ktorých získalo prevahu Moslimské bratstvo.

Mursi však ešte asi bude čeliť Ústavnému súdu, ktorý môže teoreticky vyhlásiť jeho najnovšie kroky za neplatné.

(EurActiv/Reuters)