EP: Krym je „akt agresie“

Zdroj: EP

Obsadenie Krymu je v rozpore s medzinárodným právom a so zárukami, ktoré v roku 1994 dali Ukrajine traja členovia Bezpečnostnej rady OSN, vrátane Ruska, keď sa vzdávala svojho jadrového arzenálu. Známe sú ako Budapeštianske memorandum.

Konštatuje to uznesenie Európskeho parlamentu, ktoré poslanci prijali včera, 13.3.

O oficiálne neidentifikovaných vojakoch na Kryme sa uznesenie vyjadruje ako o „proruských ozbrojencoch“. Ruské dôvody prezentované „na podpru agresie“ považuje EP za „absolútne neopodstatnené“ bez spojenia s realitou, „pretože na Rusov, ani entnických Rusov na Kryme nikto neútočil ani ich nezastrašoval".

Referendum na Kryme

Rovnako europoslanci odmietajú referendum o pripojení Krymu k Ruskej federácii ako nelegitímne. Pripomínajú, že podľa ústavy môže Krymská autonómna republika organizovať referendá iba o miestnych otázkach.

Poslanci vyzývajú svoje vlády, aby s Ruskom hovorili jedným hlasom. Odsudzujú celú ruskú dokrínu zásahov na podporu ruských krajanov v iných krajinách.

Vyzývajú na medzinárodnú angažovanosť v konflikte a domnievajú sa, že niektoré aspekty dohody z 21. februára medzi Janukovyčo a opozíciou, je možné využiť na upokojenie situácie.

Europoslancov znepokojujú správy, že ozbrojenci na Kryme označujú domy ukrajinských Tatárov, vyzýva na ochranu všetkých menšín a žiada vyšetriť prípady zastrašovania Židov.

Sankcie a zbrane            

EP víta závery Európskej rady o jednotlivých vlnách sankcií. Ide však ďalej a lídrom pripomína, že by mali zvážiť embargo na vývoz zbraní aj technológií dvojakého použitia. Francúzsko je totiž napríklad v čase vrcholiacej krízy uprostred transakcie o predaji dvoch vojnových lodí Rusku. 

Parlament suspenduje svoje kontakty s ruskou Štátnou dumou. V energetike vzýva na opatrenia voči ruským energetickým spoločnostiam a Komisiu na podporu energetických projektov v južnom koridore.

Pozície

„Ukrajina je európskou záležitosťou. Ruská invázia na Kryme sa nás preto priamo týka a musíme k nej stavať principiálne,“ uviedol europoslanec Eduard Kukan (SDKÚ-DS, EĽS).

„Znepokojujú ma tiež útoky na aktivistov a novinárov na Kryme. Ani napätá atmosféra nič také neospravedlňuje,“ uviedol Kukan, ktorý je členom podvýboru pre ľudské práva. Krymské úrady podľa Kukana nemajú dôvod brániť vstupu pozorovateľskej misie OBSE.

"V kontexte rozhodujúceho podielu EÚ pri násilnom odtrhnutí Kosova od Srbska sa mi súčasná pozícia EÚ javí nedôveryhodná, účelová", uviedol poslanec Jaroslav Paška (EFD, SNS). Skutočnosť, že členovia dobre ozbrojených, úderných jednotiek Majdanu boli cvičení zložkami Cahal (Izraelské obranné sily) naznačuje, že v boji o Ukrajinu a jej úrodnú pôdu sa stretáva viac záujmov." 

"EÚ musí zaujať striktné stanovisko. Je absolútne neprípustné, aby Rusko zneužívalo svoje menšiny v iných štátoch pre svoje politické a ekonomické ciele. To je cesta k vojne a Putin to dobre vie. Skúša, ako ďaleko mu dovolíme ísť," uviedol europoslanec Boris Zala (S&D, Smer-SD).