EP prerokuje dovoz minerálov z konfliktných zón

(zdroj: CIFOR/Flickr)

Európska komisia navrhuje, aby bol systém certifikácie tzv. konfliktných minerálov pre väčšiu časť dodávateľského reťazca dobrovoľný. Výbor Európskeho parlamentu pre medzinárodný obchod (INTA) do návrhu nariadenia o samocertifikácii cínu, tantalu, volfrámu a zlata pridal v apríli ďalšie podmienky pre označovanie materiálu, ktorého ťažbu sprevádzajú konflikty, porušovanie ľudských práv a korupcia.

150 mimovládnych organizácií upozorňuje, že legislatíva, o ktorej bude zajtra hlasovať plenárne zasadnutie, je aj naďalej príliš flexibilná a Európa zostane ďaleko za povinným označovaním, ktorá presadzujú Spojené štáty a 12 afrických krajín.

S týmto súhlasí aj slovenský europoslanec Miroslav Mikolášik (EĽS, KDH). Návrh výboru INTA je podľa neho nedostatočný a "platonický".

„Dnes máme šancu skutočne pomôcť rozvojovým krajinám, ak EÚ prijme najprísnejšie pravidlá pre reguláciu obchodu s konfliktnými minerálmi. Sme povinní to urobiť, v hre sú ľudské životy a morálka nášho obchodného systému,“ upozorňuje Mikolášik. 

“Nikto z nás nechce vlastniť ani používať mobily, laptopy či inú elektroniku, ktoré vznikajú aj za cenu ľudských životov. Tu už nie je čas na kompromisy, potrebujeme prijať dôsledné právne opatrenia na zamedzenie prepojenia ťažby nerastov a ozbrojených konfliktov,” uviedol.

O „historickej príležitosti“ prerušiť spojenie ťažby a vykorisťovania hovorí vo svojej výzve parlamentu aj držiteľ Sacharovovej ceny Denis Mukwege. Konžský doktor zdôrazňuje, že terajšie nariadenie bude záväzné iba pre 0,05 % spoločností, ktoré zdroje z konfliktných zón využívajú.

„Náležitá starostlivosť,“ ktorú žiada Komisia, sa podľa Mukwegeho dotkne asi 20 spracovateľov v Európe. Ostatné spoločnosti, napríklad výrobcovia smartfónov, zrejme nebudú mať záujem o preverovanie pôvodu materiálov.

Mimovládny sektor tiež upozorňuje, že zoznam štyroch konfliktných minerálov nie je dostatočný. Označovanie diamantov stále chýba. Samotný parlament vo svojej správe uvádza, že príklad z Demokratickej republiky Kongo nasvedčuje tomu, že ťažba minerálov môže v rozvojových krajinách vyvolávať alebo zhoršovať ozbrojené konflikty, pre ktoré je príznačná extrémna násilnosť.

V USA je v platnosti zákon na odhaľovanie konfliktných minerálov už od roku 2010. Má viacero medzier, keďže dodávateľský reťazec je často príliš dlhý na to, aby sa prejavil pravý pôvod nespracovaného materiálu. Taktiež sa limituje výhradne na oblasť Veľkých jazier v Afrike.

Andreas Meinhart z Inštitútu pre aplikovanú ekológiu (Oeko-Institut) vo Freiburgu tvrdí, že americká legislatíva môže mať neželané následky. Niektoré firmy zo Štátov úplne rezignovali na dovoz z oblasti. To podporilo nezamestnanosť a existuje veľké riziko, že muži sa v Kongu pridajú práve do ozbrojených skupín.