EP: Severná Kórea musí ísť pred Bezpečnostnú radu

zdroj: http://www.flickr.com/photos/zaruka/3977899267/

Napätie medzi Severnou a Južnou Kóreou sa v posledných týždňoch mimoriadne vystupňovalo.

K vzniknutej situácii prijal uznesenie na Kórejskom polostrove prijal uznesenie aj Európsky parlament. Špeciálne europoslanci odsúdili potopenie juhokórejskej lode Chenoan 26. marca v Žltom mori neďaleko námornej hranice, pri ktorom zahynulo 46 námorníkov. Podľa poslancov išlo o akt provokácie.

Odkazujú pri tom na závery vyšetrovacej skupiny, podľa ktorej išlo o dielo severokórejského torpéda. Mocnostiam s akým-takým vplyvom na Severnú Kóreu Číne a Rusku Parlament vyčíta, že stále nezaujali jasnú pozíciu o záveroch správy, ktorá určuje za vinníka práve Pchjongjang. Vyzývajú predovšetkým Čínu, aby „vyvíjala pozitívny vplyv na Severnú Kóreu“.

V texte uznesenie žiada, aby sa udalosťou zaoberala Bezpečnostná rada OSN. Kórejská ľudovodemokratická republika ale vyhlásila, že pokiaľ by v tejto súvislosti došlo k odsúdeniu Pchjongjangu 15-člennnou Bezpečnostnou radou, bude reagovať vojenskými prostriedkami. Odmieta, že by na incidente mala nejaký podieľ a tvrdí, že dôkazy sú sfalšované.

V dôsledku útoku na juhokórejskú loď bola skrátená návšteva delegácie Európskeho parlamentu na Kórejskom poloostrove. Podľa pôvodného plánu mali europoslanci navštíviť aj jej severnú časť.

Rokovania delegácie politického charakteru prebiehali s vysokými predstaviteľmi Južnej Kórei, napríklad  s ministrom pre zjednotenie kórejského polostrova, ministrom medzinárodného obchodu, vysokým predstaviteľom Kórei pri G20 a poslancami kórejského parlamentu.

Poslanci sa sretli aj zs predstaviteľmi kórejských automobiliek Kia a Hyunday. Kia, ktorá má masívne investície na Slovensku sa podľa europoslanca Miroslava Mikolášika, ktorý je členom delegácie EP pre Kórejský polostrov, prisľúbila rozšíriť svoju výrobu na Slovensku o špeciálny druh ekologických motorov.

Na diskusii s predstaviteľmi mimovládnych organizácií zameraných na ochranu ľudských práv na celom poloostrove.

Pri rozprave v pléne EP označil Mikolášik Severnú Kóreu za "kolektívne väzenie, v ktorom sa denne odohrávajú tie najzáväznejšie porušenia ľudských práv. V koncentračných táboroch sa v dnešnej dobe nachádza odhadom asi 150 000 ľudí, pričom asi 100 000 v dôsledku tvrdej nútenej práce zahynulo".

„Zbytok populácie trpí permanentným hladom, prenasledovaním a bytostne závisí na medzinárodnej pomoci“, uviedol.

Napriek znepokojivému vývoju z posledných dní, uznesenie Európskeho parlamentu vyzýva Európsku komisiu, aby udržala existujúce programy humanitárnej pomoci a ponechala otvorené komunikačné kanály so Severnou Kóreou.

Alarmujúca situácia sa zhoršuje aj v súvislosti s napätím ohľadne nástupníctva po starom komunistickom lídrovi, ktoré sa snaží získať armáda alebo "zdediť" jeho syn.

Pozície

„Vyjadrujem sklamanie a poľutovanie nad tým, že v súčasnom návrhu na rezolúciu nebola adekvátne zohľadnená dramatická situácia, ktorá si vyžaduje dôrazné a jednoznačné odsúdenie systematického a hrubého porušovania ľudských práv v Severnej Kórei. Som presvedčený, že táto problematika si zaslúži ďalšiu diskusiu počas júlového plenárneho zasadania, aby boli tieto nedostatky napravené“, konštatoval poslanec EP Miroslav Mikolášik (KDH, EĽS)