Eskalácii konfliktu sa dalo predísť, ľutujú politici po páde lietadla

„Po väčšinu dejín konflikty vyhrávala strana s väčšou armádou. V posledným dekádach sa tento vzor mení,“ analyzoval v nedeľu vo svojej relácii GPS na CNN americký politológ Fareed Zakaria.

„Ruský pokus zmeniť konflikt na asymetrický je vedomou stratégiou ako destabilizovať Ukrajinu,“ povedal Zakaria. Hosťom jeho televízneho programu bol bývalý bezpečnostný poradca prezidenta Jimmyho Cartera Zbigniew Brzezinski.

Poľský rodák upozornil, že v prípade zostrelenia civilného lietadla nad východnou Ukrajinou hrá svoju úlohu každý jeden z hlavných európskych lídrov.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová musí podľa neho čeliť faktu, že jej predchodca (Gerhard Schröder) je jedným z „tvorcov európskej závislosti na ruských energetických dodávkach“.

Britský premiér David Cameron by sa mal postaviť tomu, že sa z Londýna stalo „Las Vegas pre ruský kapitál“ a francúzsky prezident François Holland nemôže do Ruska aj naďalej posielať vyspelé zbraňové systémy, zhodnotil Brzezinski.

Počas víkendu sa pritvrdzovali aj vyjadrenia spomenutých lídrov európskej dvadsaťosmičky voči Moskve. Pred zajtrajším rokovaním Rady EÚ o Ukrajine koordinovali svoje postoje. [EurActiv.sk, 21. 7. 2014]

Podpredseda britskej vlády Nick Clegg vraví, že v Európe došlo k „zmene nálady“ aj u tých krajín, ktoré boli doteraz zdržanlivejšie.

V podobnom duchu ako Brzezinski sa v nedeľu v rozhovore pre nemecké noviny Welt am Sonntag vyjadroval aj poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski.

„Celému konfliktu sa dalo predísť,“ verí Sikorski. „Ak by sme už skôr Moskve ukázali limity, táto eskalácia by pravdepodobne nikdy nenastala.“

Poľský minister dodáva, že ako Východoeurópan má o „neo-imperialistických tendenciách Ruska“ menšie ilúzie.

Informačná vojna

„Tragédia by nemala nikomu slúžiť na sebecké politické ciele,“ povedal včera o zostrelenom lietadle Malajzijských aerolínií ruský prezident Vladimir Putin. Doplnil, že takéto udalosti by mali ľudí spájať a nie ich rozdeľovať.

Nedošlo by k tomu, ak by sa vojenské operácie na východe Ukrajiny neobnovili, myslí si Putin. Nepriamo tak obviňuje kyjevskú vládu, ktorá mala by niesť hlavnú zodpovednosť za bezpečnosť na svojom území.

V rovnakom čase priniesli ruské spravodajské kanály vystúpenie námestníka ministra obrany Anatolija Antonova, ktorý prezentoval 10 otázok pre ukrajinskú vládu.

Pýtal sa, ako Kyjev vysvetlí rozmiestnenie protilietadlových systémov Buk v mieste dopadu alebo povolenie na prelet bez vojnovú zónu.

Štátne média v krajinách ako Čína, s ktorými Rusko intenzívne spolupracuje, upozorňujú, že Západom vedené vyšetrovanie poukazuje na Moskvu bez riadneho objasnenia okolností nešťastia.