Montbrial: Putin bude mať problém dokončiť volebné obdobie

zdroj: TASR

De Montbrial je odborník na ruskú politiku a ruských lídrov, s ktorými sa mnohokrát stretol aj osobne. Nedávno vydal svoju novú knihu s názvom Journal de Russie 1977-2011.

„Putinove desaťročie“ (roky 2000 až 2010) považuje za „celkom pozitívne“, má však pochybnosti o úspechu nasledujúcich šiestich rokov.

Putin bol ruským prezidentom od roku 2000 do 2008. Ruská ústava však nedovoľuje kandidovať na post prezidenta trikrát po sebe. Z toho dôvodu zastával Putin od mája 2008 post predsedu vlády, čím si udržal svoj vplyv. Nedávne zmeny ruskej ústavy predĺžili funkčné obdobie ruského prezidenta na šesť rokov. Ak by sa Putinovi podarilo zvíťaziť aj v roku 2018, viedol by krajinu až do roku 2024.

Podľa De Montbriala je to však „vysoko nepravdepodobné“ a dokonca môže byť pre Putina problém dokončiť aj súčasné funkčné obdobie.

Putin sa podľa neho dopustil v poslednom období viacerých chýb. Nedokázal flexibilne reagovať na požiadavky liberalizácie a demokratizácie ruského politického systému zo strany tých, ktorí vďaka nemu dosiahli „istý sociálny status a ekonomickú úroveň“.

Najväčšou Putinovou chybou však bola jeho dohoda s Dmitri Medvedevom, o výmene rolí.

„Môj záver znie, že je vysoko nepravdepodobné, že sa mu podarí vyhrať aj druhé volebné obdobie a môže byť pre neho dosť ťažké dokončiť aj toto prvé. Pretože následujúcich šesť rokov budeme podľa mňa svedkami pokračujúcich veľkých spoločenských zmien v Rusku. Hlavne ak sa bude Rusku dariť po ekonomickej stránke,“ myslí si De Montbrial.

Na otázku či nie je riešením upadajúcej geopolitickej pozície Európy práve spojenectvo s Ruskom De Montbrial odpovedal, že Európa musí byť v prvom rade schopná urobiť si poriadok vo svojom vlastnom dome, čiže vyriešiť krízu eurozóny. Súčasne dodal, že Rusko „napreduje k demokracii svojou vlastnou cestou“.

„Je absolútne nevyhnutné aby bola vzájomná politika EÚ a Ruska súdržnejšia, štrukturovanejšia a postavená na lepších základoch,“ povedal De Montbrial.

V závere rozhovoru vyjadril svoje presvedčenie, že sa socialistovi Francoisovi Hollandovi podarí 6. mája vyhrať francúzske prezidentské voľby.

Celý rozhovor môžete nájsť na tejto linke.