EÚ aj USA odsúdili zatknutie Tymošenkovej

foto: Julia Tymošenková, zdroj: TASR/ AP

Ukrajinská polícia včera (7.8.) vybudovala kovové barikády okolo stanového mestečka, v ktorom sa sústredili stovky priaznivcom ex-premiérky Júlie Tymošenkovej. Vedúcu postavu súčasnej opozície v piatok ju zatkli po tom, čo sudca vyhovel žiadosti prokurátora, že politička narúša priebeh pojednávania a nariadil jej väzbu.

Tymošenkovú obžalovali z toho, že v roku 2009 protiprávne donútila šéfa štátnej energetickej spoločnosti Naftogaz podpísať nevýhodný kontrakt o dodávkach plynu s ruským Gazpromom. Expremiérka všetky obvinenia odmieta. Proces označuje za politicky motivovaný a pokus prezidenta Viktora Janukovyča zabrániť jej v účasti na blížiacich sa voľbách.

Obžalovaná sa odmietla na viacerých pojednávaniach postaviť. Opakovane slovne napadla sudcu a spochybňovala jeho nestrannosť. Aj jej stúpenci narúšali pojednávanie. Po rozhodnutí súdu vošli do súdnej siene policajti, ktorí Tymošenkovú obkolesili a zatkli.

Niekoľko stoviek jej priaznivcov, spolu s niektorými spojencami z parlamentu, vybudovali na hlavnej kyjevskej ulici stany a vyzvali ďalších ľudí, aby sa pripojili. V skorých nedeľných hodinách polícia vybudovala okolo stanov bariéry, ale nezabránili ľuďom vstupovať alebo odchádzať z ohradenej zóny. Večer sa v oblasti nachádzalo veľa ľudí, aj keď samotní protestujúci ešte nevyvolali veľa záujmu okoloidúcich.

Pred súd by sa Tymošenková opäť mala postaviť v pondelok.

Medzinárodný ohlas

V piatok zatknutie Tymošenkovej kritizovali lídri EÚ. Šéfka zahraničnej politiky EÚ Catherine Ashtonová a komisár pre rozšírenie Štefan Füle v spoločnom vyhlásení uviedli: „EÚ a ďalší medzinárodní partneri Ukrajiny opakovane podčiarkli potrebu spravodlivých, transparentných a nezávislých súdnych procesov, aby sa vyhlo akémukoľvek dojmu politicky selektívnej spravodlivosti. Dnešné udalosti sú preto dôvodom pre obavu o stav vlády práva na Ukrajine.“ Rovnako sa vyjadril aj predseda Európskeho parlamentu Jerzy Buzek.

Spojené štáty zopakovali obavy európskych predstaviteľov. V stanovisku americkej ambasády sa uvádza, že „uväznenie bývalej premiérky Tymošenkovej zvyšuje medzinárodné obavy o uplatňovaní práva na Ukrajine a ďalej prispieva k príznakom politicky motivovaných perzekúcií.“

„Vláda USA zdieľa tieto obavy a vyzýva, aby sa uväznenie pani Tymošenkovej prehodnotilo a zvážilo sa jej okamžité prepustenie,“ dodali.

Taktiež ruské ministerstvo zahraničných vecí vyzvalo na „spravodlivý a nestranný“ priebeh súdneho procesu. Zároveň tvrdí, že kontrakt medzi Ruskom a Ukrajinou o dovoze plynu je „v prísnom súlade so zákonmi oboch krajín a boli následne riadne podpísané prezidentmi Ruska a Ukrajiny“.

Agentúra Reuters dnes (8.8.) informovala, že sudca odmietol žiadosť obhajcov Tymošenkovej o jej prepustenie z väzby.

EÚ rokuje s Ukrajinou o posilnení bilaterálnych vzťahov, ktoré by mohli eventuálne vyústiť do zóny voľného obchodu. Najnovší vývoj udalostí môže pokaziť aj očakávané letné oslavy 20. výročia nezávislosti Ukrajiny. Parlament bývalej sovietskej republiky 16. júla 1991 prijal deklaráciu štátnej suverenity Ukrajiny. Mesiac predtým podobnú deklaráciu prijala Ruská federácia.

(EurActiv v spolupráci s Reuters)