EÚ čelí utečeneckej kríze, Tusk zvolal summit

Zdroj: TASR/AP/Daniele La Monaca

Šéfka zahraničnej politiky EÚ Frederica Mogheriniová vyzvala členské krajiny, aby podporili opatrenia na ochranu migrantov potom, čo cez víkend južne od talianskeho ostrova Lampedusa stroskotala loď s približne 700 ľuďmi na palube. Iba 28 z nich sa zachránilo.

Loď s migrantmi, medzi ktorými bolo približne 200 žien a 50 detí, sa podľa BBC prevrhla potom, čo sa snažili upútať pozornosť okolo plávajúcej portugalskej obchodnej lode. „Chceli, aby ich zachránili. Videli ďalšiu loď a snažili sa s ňou komunikovať,“ potvrdila pre britský denník the Guardian hovorkyňa Agentúry OSN pre utečencov (UNHCR) Barbara Molinario.

Podľa slov jedného zo zachránených mužov mohlo byť na palube až 950 migrantov. „Pašeráci zatvorili dvere a zabránili, aby (ľudia) vyšli,“ povedal muž prokurátorom, ktorí ho vypočúvali po prevoze do nemocnice v meste Catania na Sicílii.

Cez stredomorskú cestu sa do Talianska snažia každoročne dostať najmä prisťahovalci z Eritrei, Somálska a Sýrie. Ich počet v roku 2014 dosiahol  170 100, čo predstavuje nárast o celých 300 percent oproti číslam spred „Arabskej jari.“

Mnoho z nich uniká vojnovým konfliktov, či perzekúcii, nájdu sa však aj ekonomickí migranti. „Boli to muži a ženy ako my, ktorí hľadali lepší život. Hladní, zranení, zneužívaní, obete vojen, ktoré hľadali šťastie,“ povedal vo svojom príhovore pápež František.

Taliansky premiér Matteo Renzi v reakcii na tragédiu povedal, že Európa je svedkom „systematického vyvražďovania v Stredomorí.“  Maltský premiér prirovnal nečinnosť Európy ku „genocíde.“

Záchrana áno, ale bez podpory pašerákov

Len v októbri EÚ rozhodla o zastavení operácie Mare Nostrum vedeného Talianskom, ktorá zachránila približne 100 000 migrantov. Dôvodom boli obavy, že nepriamo „podporuje pašerákov a migrantov, aby podnikli viac ciest do Európy.“  

Koalícia vedená Veľkou Britániou odmietla prispieť na náklady vo výške 9 miliónov eur. Operácia bola nahradená misiou Európskej agentúry na ochranu hraníc (Frontex) s názvom Triton, ktorá má menší rozpočet a užšie kompetencie.

Humanitárne organizácie považujú Triton za neadekvátny. „Počet obetí bude narastať v prípade, že EÚ nebude pokračovať so záchrannými operáciami v Stredomorí,“ myslí si Judith Sunderland z Human Rights Watch.

Rím opakovane žiada EÚ o pomoc so záchranou migrantov, ich ubytovaním a zabezpečením. Mnohí žijú v preplnených centrách roky predtým, ako sa rozhodne o tom, či získajú status utečenca, alebo budú deportovaní ako ilegálni migranti.

Taliansky premiér Renzi po mimoriadnom zasadnutí vlády zdôraznil, že samotné pátracie a záchranné misie európskych krajín nestačia na záchranu životov. Vyzval preto na spoločné medzinárodné úsilie s cieľom zabrániť pašovaniu ľudí cez more.

Podľa informácií UNHCR pašeráci využívajú nestabilnú situáciu v Líbyi, ktorá sa nachádza v úplnom chaose od zvrhnutia diktátorského režimu Muammara Kaddáfiho v roku 2011.

Ministri zahraničných vecí by dnes na zasadnutí v Luxemburgu mali diskutovať aj možných riešeniach utečeneckej krízy v Stredomorí.

Podľa šéfa českej diplomacie Ľubomír Zaorálek EÚ musí zabrániť tomu, aby sa migranti vôbec na cestu po mori vydali, a aby lode nevhodné plavby vôbec vyplávali. „Vytvoriť by sa mal nejaký "sanitárny koridor", čo znamená aj zriadenie záchytných miest pre utečencov na africkom pobreží,“ povedal Zaorálek pre TASR.

Summit vo štvrtok

Predseda Európskej rady Tusk po konzultácii s predstaviteľmi členských štátov zvola mimoriadny summit už na štvrtok, 23. apríla.

Požiadavku totiž aj v pondelok zopakoval taliansky premiér Matteo Renzi.

Talianskeho premiéra v tejto výzve podporila Malta a dnes s myšlienkou mimoriadneho summitu EÚ o migrácii súhlasili aj britský premiér David Cameron a jeho belgický kolega Charles Michel.

"Z humanitárneho hľadiska je to tragédia, nikto z Európanov nemôže zostať so založenými rukami," uviedol Michel. Dnes ráno v tejto súvislosti hovoril s Tuskom a požiadal ho, aby na štvrtok zvolal mimoriadny summit EÚ. Ten by mal byť podľa neho skončiť prijatím konkrétnych krokov.

EurActiv/TASR