EÚ: Jadrová skúška KĽDR je “veľká provokácia”

severná kórea

Ľudia sledujú správy o štarte balistickej strely stredného doletu typu Hwasong-1. Foto: TASR / AP Photo/Lee Jin-man

Francúzsky prezident Emmanuel Macron skúšku v písomnom vyhlásení rozhodne odsúdil a vyzval členov Bezpečnostnej rady OSN, aby na toto najnovšie porušenie medzinárodného práva zo strany KĽDR rýchlo reagovali.

Maximálna neoblomnosť

Na “jednotnú a jasnú reakciu” vyzval podľa agentúry AP francúzsky prezident aj Európsku úniu a dodal, že “medzinárodné spoločenstvo” musí k tejto najnovšej provokácii pristupovať s “maximálnou neoblomnosťou”.

Jadrovú skúšku odsúdila aj šéfka zahraničnej politiky EÚ Federica Mogheriniová, podľa ktorej test predstavoval obrovskú provokáciu a tiež “vážnu hrozbu pre regionálnu aj medzinárodnú bezpečnosť”.

“Odkaz Európskej únie je jasný: KĽDR musí upustiť od svojich programov – jadrového, zbraní hromadného ničenia aj balistických rakiet -, a to úplným, overiteľným a nezvrátiteľným spôsobom a musí tiež okamžite zastaviť všetky (s nimi) súvisiace činnosti,” uviedla podľa agentúry DPA Mogheriniová.

Diskusie v Tallinne

Severnú Kóreu ďalej vyzvala, aby pristúpila k “dialógu” s cieľom dosiahnuť odstránenie jadrových zbraní z Kórejského polostrova. Dodala, že ministri zahraničných vecí členských krajín EÚ sa touto otázkou budú zaoberať už na budúcotýždňovom stretnutí v estónskej metropole Tallinn.

Jadrovú skúšku KĽDR odsúdila aj Moskva. Ruské ministerstvo zahraničných vecí vo svojom vyhlásení uviedlo, že skúška si vyžaduje “čo najdôraznejšie odsúdenie” a vyzvalo na začatie okamžitého dialógu a rokovaní s KĽDR, pričom potvrdilo svoju pripravenosť na účasti na nich. Podľa Moskvy je toto jediný spôsob, ako vyriešiť problémy Kórejského polostrova vrátane toho jadrového.

Obchod s ropou

Juhokórejský prezident Mun Če-in uviedol, že jadrová skúška si vyžaduje čo najdôraznejšiu odpoveď vrátane nových sankcií zo strany Bezpečnostnej rady OSN, ktorá prispeje k “úplnej izolácii” KĽDR.

Tajomník japonskej vlády Jošihide Suga zase povedal, že sankcie voči KĽDR by mali zahŕňať opatrenia obmedzujúce obchod s ropnými produktmi. Generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Jukija Amano jadrovú skúšku podľa stanice BBC označil za úplné nerešpektovanie medzinárodného spoločenstva a tiež “mimoriadne poľutovaniahodný čin”.