EÚ je pripravená obnoviť rozhovory s Ruskom

Očakáva sa, že ministri zahraničia členských štátov EÚ, ktorí sa dnes stretávajú spolu s ministrami obrany v Bruseli budú schopní dospieť k jednomyseľnému rozhodnutiu ešte pred summitom EÚ-Rusko, ktorý sa bude konať 14. novembra vo francúzskom Nice.

Litva a Lotyšsko sú jediné dve členské krajiny EÚ, ktoré sa bránia obnovenému dialógu s Moskvou. Ten bol zmrazený na mimoriadnom summite EÚ 1. septembra v reakcii na vojenskú intervenciu Ruska v Gruzínsku.

Rusko ale medzičasom súhlasilo s účasťou na mierových rokovaniach o post-konfliktnom usporiadaní v Ženeve a splnilo podmienky dohody o prímerí. Dovolilo tiež pozorovateľom EÚ operovať na hraniciach s Abcházskom a Južným Osetskom. Tento vývoj ocenilo Francúzske predsedníctvo EÚ aj Európska komisia.

Bez ohľadu na to, Litva trvá na svojej pozícii a tvrdí, že Moskva porušuje dohodu o prímerí tým, že naďalej zvyšuje svoju vojenskú prítomnosť v Abcházsku a v Južnom Osetsku v porovnaní so stavom pred augustovým konfliktom.

Nicolas Sarkozy v prejave na summite EÚ, 7. novembra, dôrazne apeloval na Úniu, aby si ctila záväzky, ktoré má voči Rusku, kedže podľa neho Moskva splnila svoje hlavné post-konliktné povinnosti. Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso rovnako trvá na tom, že jednotná pozícia smerom k Rusku je lepšia ako niekoľko rôznych pozícii jednotlivých skupín členských štátov.

Technicky vzaté, Únia nepotrebuje jednomyseľnosť, na to, aby mohla obnoviť rokovania s Ruskom. Ako nedávno povedal Sarkozy, rozhodnutie z 1. septembra neznamenalo “suspendovanie” rozhovorov, ale len ich “odloženie”. Ak by sa boli lídri EÚ dohodli na suspendovaní rozhovorov, potrebovali by na ich oživenie jednomyseľné rozhodnutie Európskej rady. Fakt, že sa vtedy dohodli len na ich oddialení znamená, že nie je právne nutné dosiahnuť jednomyseľnosť.

Lídri požiadali Komisiu, aby prehodnotila vzťahy medzi EÚ a Ruskom ako celok v kontexte blížiaceho sa summitu EÚ-Rusko. Toto hodnotenie z 5. novembra vyzýva Úniu, aby pokračovala v rokovaniach o novej zmluve upravujúcej vzájomné vzťahy, “poprvé, preto, že to umožní EÚ aby sledovala svoje záujmy vo vzťahu k Rusku a po druhé, pretože je to najlepší spôsob, ako jednať s Ruskom na základe jednotnej pozície”, uvádza sa v dokumente.

Hoci jednomyseľnosť nie je technicky potrebná, ministri EÚ budú musieť skúsiť všetko, aby ju dosiahli, napríklad aj za cenu písomej deklarácie, ktorou Únia znovu odsúdi secesiu Abcházska a Južného Osetska od Gruzínska.

Pre Litvu bude veľmi ťažké obhájiť svou tvrdú líniu voči Moskve najmä s množiacimi sa správami o neprimeranom gruzínskom útoku na juhoosetské mesto Cchinkvali za použitia delostrelectva a rakiet, čo si vyžiadalo životy mnohých civilistov, povedali pre EurActiv diplomatické zdroje .