EÚ: Kaddáfi je mŕtvy, teraz treba rozhýbať ekonomiku krajiny

Zdroj: Flickr.com

Predseda EK José Manuel Barroso a prezident EÚ Herman Van Rompuy boli medzi prvými predstaviteľmi medzinárodného spoločenstva, ktorí reagovali na správy o smrti líbyjského vodcu. V spoločnom prehlásení v čase, keď Kaddáfiho smrť ešte nebola oficiálne potvrdená, okrem iného uviedli, že „dnes môže Líbya otočiť stránku vo svojej histórii a vyjsť v ústrety novej demokratickej budúcnosti“. Dočasnú národnú radu zároveň pri tejto príležitosti vyzvali, aby „začala s procesom zmierenia, ktorý sa dotkne všetkých Líbyjčanov a umožní v krajine demokratický, mierový a transparentný prerod.“

Podobne aj generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen vyzval k zmiereniu medzi Líbyjčanmi a naliehal na Dočasnú národnú radu, aby „zabránila akýmkoľvek represáliam proti civilistom a ukázala zdržanlivosť v jednaní s porazenými pro-kaddáfiovskymi silami“. Dodal, že líbyjský ľud teraz môže „skutočne rozhodnúť o svojej budúcnosti“, pričom narážal na to, že v krajine sa uskutočnia voľby po prvý raz za posledných 42 rokov.

Rasmussen zároveň uviedol, že misia NATO „sa pohla oveľa bližšie“ smerom ku koncu. Po konzultáciách s OSN a Dočasnou národnou radou by sa tak celá operácia mohla čoskoro skončiť.

K dispozícii sú prostriedky z EÚ

Pohľad EÚ sa tak v súčasnosti stáča najmä na proces prechodu k demokratickému režimu v krajine a stabilizácii tamojšieho hospodárstva po viac ako pol roka trvajúcom konflikte. Už v tomto okamihu má pritom Únia pripravených približne 25 miliónov eur na okamžitú stabilizáciu Líbye. Komisia tiež naznačila, že do týchto je zahrnutá aj „krátkodobá technická asistencia Dočasnej národnej rade pri budovaní štátnych inštitúcií“.

Ďalších takmer 60 miliónov eur bude do roku 2013 k dispozícii po tom, čo už budú tieto štátne inštitúcie vybudované, naznačil Brusel. „Tento dlhodobý podporný program bude pripravený spolu s novými líbyjskými úradmi,“ dodala Komisia.

Opätovné naštartovanie ekonomiky

Ani európske spoločnosti nezaháľajú a usilujú sa zaistiť si v Líbyi investície- príkladom sú ropné spoločnosti ako francúzsky Total, či taliansky Eni. „Líbya je krajina bohatá na zdroje,“ uviedla Komisia a dodala, že by jej preto nemalo trvať dlho, kým sa jej dostane medzinárodnej finančnej podpory.

Súčasťou snahy o opätovné naštartovanie ekonomiky v Líbyi zo strany EÚ je zároveň zdvihnutie reštrikčných opatrení voči 28 hospodárskym objektom, najmä prístavom. Tie boli predtým pod kontrolou Kaddáfiho režimu a teda sa na nich vzťahovali sankcie.  

Už 1.septembra 2011 počas summitu v Paríži pritom Západ povstaleckým silám uvoľnil vyše 10 miliárd eur zo zmrazených účtov, aby tak mohli začať proces transformácie krajiny.