EÚ komentuje gruzínske voľby

Krátka správa

Slovinské predsedníctvo vo svojom stanovisku zo 7. januára 2007 konštatovalo, že “sa objavili značné výzvy, ktorým treba nevyhnutne čeliť.” Preložené do reality to znamená, že predsedajúca krajina EÚ požaduje, aby sa v Gruzínsku zvýšila miera “nezávislosti štátnych inštitúcií v prostredí volebnej kampane a aby sa posilnila sloboda a pluralita médií, ako aj nezávislosť súdnictva.” Na druhej strane je to Slovinsko, ktoré je kritizované vlastnými novinármi za nedostatočnú nezávislosť médií (EurActiv 07/01/08).

Medzinárodní pozorovatelia, ktorých bolo v krajine viac ako 1000, konštatovali, že uplynulé voľby v Gruzínsku spĺňali väčšinu štandardov demokracie. Napriek tomu sa objavili správy o niektorých nedostatkoch správania sa členov miestnych volebných komisií. Pozorovatelia tiež kritizovali fakt, že predvolebnú kampaň zatienilo zastrašovanie a tlak. Jedným z nich bol za EÚ aj slovenský europoslanec, podpredseda parlamentnej Delegácie pre vzťahy s krajinami južného Kaukazu – Árpád Duka-Zólyomi (EPP-ED, EĽS-ED).

Súčasný prezident Michail Saakašvili získal doteraz 52,1% hlasov. Do tohoto času odovzdalo svoje zápisnice 3070 z celkovo 3512 volebných okrskov. V porovnaní s rokom 2004 ide o kontrastný výsledok. Saakašvili vtedy získal 96% hlasov. Jeho hnutie vtedy dostalo prezývku “revolúcia ruží.” Prezident si v novembri 2007 vyslúžil kritiku zahraničia najmä vďaka potlačeniu opozičných protestov a vyhláseniu výnimočného stavu.

Najsilnejší opozičný kandidát, Levan Gačečiladze, získal doteraz 24,98% hlasov. Opozícia označuje voľby za zmanipulované. 6. januára 2008 vyšli do ulíc desiatky tisícov jej prívržencov, aby protestovali.

Vysoký predstaviteľ EÚ pre SZBP, Javier Solana, vyzval krajinu na čo najrýchlejšie sčítanie všetkých odovzdaných hlasov. Zároveň zdôraznil, že “všetky obvinenia z nedostatkov by mali byť dôsledne vyšetrené.”

Joseph Daul,  predseda skupiny EPP-ED v Európskom parlamente pogratuloval Saakašvilimu k znovuzvoleniu: „Gratulujem Michailovi Saakašvilimu k získaniu dôvery občanov Gruzínska, ktorí ho po druhý krát zvolili za prezidenta. Gratulujem politickým stranám v Gruzínsku, za to, že zachovali pokoj a viedli nenásilnú a súťaživú kampaň. Dúfam, že všetky politické strany v Gruzínsku zachovajú pokojný a konštruktívny prístup aj v období po voľbách. Gruzínske úrady by mali preskúmať všetky prípady nezrovnalostí zaznamenaných počas volieb medzinárodnými aj domácimi pozorovateľmi  a to ešte pred aprílovými voľbami do parlamentu. Som presvedčený, že Gruzínsko bude pokračovať v úsilí posilňovania svojej mladej demokracie.“