EÚ a NATO otvorili v Helsinkách centrum boja proti hybridným hrozbám

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v Helsinkách. FOTO: Flickr/HybridCoE

Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Federica Mogheriniová a generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v pondelok spoločne otvorili v Helsinkách Európske bezpečnostné centrum na boj proti hybridným hrozbám.

Za vznikom centra je iniciatíva fínskej vlády. Podľa komuniké Severoatlantickej aliancie túto iniciatívu podporili všetci spojenci z NATO aj členské krajiny EÚ.

Stoltenberg a Mogheriniová sa pri tejto príležitosti stretli aj s fínskym prezidentom Saulim Niinistöm a predsedom vlády Juhom Sipiläm.

https://euractiv.sk/clanky/obrana-a-zahranicie/unia-napreduje-v-boji-proti-hybridnym-hrozbam/

NATO a Únia spolu

„Centrum v Helsinkách bude posilňovať spoluprácu medzi EÚ a NATO, rozvíjať analýzy na expertnej úrovni a rozvíjať metodiky a schopnosti na riešenie a prijímanie vhodných opatrení proti hybridným hrozbám,“ uvádza sa v tlačovej správe úradu šéfky európskej diplomacie.

Mogheriniová v tejto súvislosti pripomenula, že EÚ a NATO boli vyzvané, aby sa pripojili k riadiacemu výboru centra v pozícii pozorovateľov. „Centrum sa zameria na výskum, školenia, vzdelávanie a odbornú prípravu,“ dodala.

Stoltenberg: Nikdy sme si s EÚ neboli bližší

Šéf NATO vo svojom inauguračnom prejave zdôraznil, že toto centrum bude „dôležitým príspevkom“ k spoločnej bezpečnosti a zdôraznil dôležitosť čoraz užšej spolupráce medzi NATO a EÚ. „Náš vzťah nebol nikdy bližší,“ skonštatoval.

Podľa Stoltenberga Aliancia a Únia vzájomne spolupracujú v oblasti hybridných hrozieb, v otázkach kybernetickej obrany či ohľadne zaisťovania bezpečnosti v Stredozemnom mori.