EÚ nemá jednotný postoj k operácii v Líbyi

prívrženci Kaddáfiho v uliciach Tripolisu

Francúzsky minister zahraničných vecí Alain Juppé nazval pred médiami minulo-týždňovú vojenskú operáciu v Líbyi, v ktorej hrali hlavnú rolu Francúzsko, Veľká Británia a USA, „úspechom“.

Operácia zabránila tomu, aby sa povstalecké mesto Bengházi zmenilo na „krvavý kúpeľ“, zdôraznil Juppé.

Minister však netajil, že pokiaľ ide o operácie v Líbyii, panujú medzi spojencami rozličné názory. Taliansko žiada, aby celú akciu zastrešilo NATO a tak nahradilo vo velení doterajšiu „koalíciu ochotných“.

Minulý piatok britský premiér Cameron pred britským parlamentom vyhlásil, že riadenie bezletovej zóny bude prenesené na NATO. Nepovedal však, kedy sa tak má stať.

Juppé sa jasne vyjadril, že Liga arabských štátov nechce vidieť NATO pri riadení tejto operácie. Takisto Francúzsko by sa chcelo vyhnúť situácií, ktorá by mohla nahnevať Rusko a Čínu. Tí sa totiž zdržali pri hlasovaní o rezolúcií OSN a neboli by nadšení, ak by NATO prevzalo zodpovednosť za intervenciu.

Podľa diplomatov, NATO bude hrať druhoradú úlohu. Juppé povedal, že Aliancia je pripravená „poskytnúť pomoc“ v „najbližších dňoch“.

Zaangažovanie NATO by vyžadovalo podporu všetkých 28 členských krajín aliancie, medzi nimi aj Turecka. Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan povedal, že Ankara má niekoľko podmienok, ktoré musia byť najprv splnené. Až potom môže NATO hrať v konflikte hlavnú rolu.

Erdogan sa vyjadril, že želaním Turecka je, aby sa vojenské operácie skončili čo najskôr a Líbyjci tak mohli začať budovať svoju vlastnú budúcnosť. Zároveň dodal, že vojenská operácia sa nesmie skončiť okupáciou.

Juppé sa netajil názorovými rozdielmi medzi ním a svojím nemeckým kolegom Guidom Westerwellem. Nemecký minister zahraničných vecí opäť zdôraznil, že jeho krajina sa nezúčastní vojenskej operácie. Dodal, že Berlín si je vedomý „rizika“ tejto vojenskej akcie, a že „dôkladne načúva“ obavám Arabskej ligy.

Amr Moussa, generálny tajomník Ligy arabských štátov (22 krajín) povedal, že rešpektuje rezolúciu OSN, ktorá autorizovala začatie vojenskej operácie voči Líbyi. Spochyňuje však, či bolo naozaj nutné tak silné bombardovanie, ktoré podľa neho zabilo veľa civilistov. Kaddáfiho režim tvrdí, že počas prvej noci bombardovania vojenských cieľov bolo zabitých 48 civilistov.

Juppé zároveň vylúčil podozrenie, že líbyjská operácia znamená zmenu francuzskej politiky od tradičného spojenectva s Nemeckom k novému spojenectvu s Veľkou Britániou. Paríž zostáva v mnohých otázkach, ako napríklad spravovanie eurozóny, pevným partnerom Berlína, povedal. „Fakt, že hovoríme spolu s Westerwellem otvorene naznačuje, že máme veľa spoločného,“ dodal.

Ostatné krajiny EÚ, vrátane Poľska, sa vyjadrili, že sa neplánujú zapojiť do vojenskej akcie v Líbyi. Najviac kritické bolo Bulharsko. Premiér Bojko Borissov nazval celú operáciu „dobrodružstvom“ a obvinil Francúzsko a Veľkú Britániu z presadzovania „ropných záujmov“ v Líbyí.

Ministri EÚ súhlasili s rozšírením sankcií voči Líbyi

Od vysokej predstaviteľky EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Catherine Ashtonovej sa očakáva, že navrhne ako môžu vlády EÚ využiť nármoné sily na podporu humanitárnych operácií. Tie v sebe zahŕňajú najmä evakuáciu utečencov. Tým by pripravila pôdu pre rokovanie lídrov EÚ vo štvrtok a piatok (24.-25.), ktoré sa má zaoberať touto tématikou.

Pozície

Minister obrany USA Robert Gates zdôraznil limity angažovania armády USA v líbyjskej operácií. Dodal, že USA nebudú hrať „poprednú“ rolu v udržiavaní bezletovej zóny. Očakáva, že primárna zodpovednosť za misiu prejde v najbližších dňoch na ostatných.

Povedal, že Británia alebo Francúzsko by mohli prebrať zodpovednosť za vzdušné operácie. Tak isto aj NATO by mohlo prebrať zodpovednosť. To by však najprv museli byť uspokojené námietky Ligy arabských štátov voči NATO stojacom na čele tejto vojenskej akcie.

Ruský prezident Dmitry Medvedev kritizoval premiéra Vladimíra Putina. Ten sa objavil v televízii, keď sa prihováral robotníkom v továrni na rakety. Putin kritizoval rezolúciu OSN. Povedal, že „celá vec mi pripomína tak trochu stredoveké volanie po krížových výpravách.“

„Je absolútne neakceptovateľné používať frázy, ktoré vo svojom dôsledku vedú ku konfliktu civilizácií, ako napríklad krížové výpravy‘ a podobne,“ povedal Medvedev.

Ruskí funkcionári popreli rozkol medzi lídrami. Pozorovatelia však tvrdia, že ide skôr o taktiku „dobrého a zlého policajta“, ktorá by mohla priniesť výhody ruskej diplomacií.

Čína stupňuje svoju kritiku. Vo svojich oficiálnych novinách obvinila krajiny zapojené do vzdušných operácií z porušovania medzinárodného práva a za vyvolávanie nových nepokojov na Blízkom východe.

„Malo by byť zrejmé, že vždy keď sa na vyriešenie krízy použije vojenská sila, je to úder pre chartu OSN a pravidlá medzinárodných vzťahov,“ povedal jeden z komentátorov Peoples Daily.