EÚ sa bojí, že stratí Ukrajinu

zdroj: TASR/AP

Ministri zahraničných vecí EÚ sa stretli včera (14. máj) v Bruseli, kde diskutovali o zdravotnom stave bývalej premiérky Júlie Tymošenkovej a o ďalšom postupe voči Ukrajine. Napriek tomu, že sa nedohodli na spoločnej pozícii, zhodli sa na potrebe posilniť podporu pre občiansku spoločnosť, aby sa tak zabránilo strate dôvery v európske smerovanie krajiny.

Podľa niektorých diplomatov sa ministri obávajú, že tvrdší postoj voči Ukrajine by mohol posilniť vzťah krajiny s Ruskom. To by „hralo do karát“ Putinovi, ktorý plánuje z krajín bývalého Sovietskeho zväzu vytvoriť EuroÁzijskú úniu. Rusko už pozvalo Ukrajinu do svojej colnej únie, ktorú vytvorilo v roku 2010 s Bieloruskom a Kazachstanom.

Európska únia medzitým dokončila návrh Asociačnej dohody a Dohody o prehĺbenej a komplexnej zóne voľného obchodu (DCFTA). Podpísanie dohody však závisí od osudu Tymošenkovej a priebehu ukrajinských parlamentných volieb, ktoré sa budú konať v októbri.

Jeden z ministrov citoval Putina, ktorý nazval Ukrajinu „nedokončeným štátom“. Podľa niektorých analytikov nie je Euroázijská únia bez účasti Ukrajiny možná.

Rozdelená Únia

Ministri jednotlivých členských štátov sa nevedia zhodnúť na spoločnom postupe. Na jednej strane stoja Poľsko a Pobaltské štáty, ktoré uprednostňujú otvorenejší prístup, na opačnej strane je Nemecko, ktoré kvôli „selektívnej spravodlivosti“ voči Tymošenkovej presadzuje tvrdý postoj.

Tymošenková je ikonou Oranžovej revolúcie z roku 2004. Minulý rok jej súd udelil sedemročný trest za to, že podpísala zmluvu o dodávkach plynu, ktorá je pre krajinu údajne nevýhodná.

Viacerí ministri sú presvedčení o tom, že by sa vzťah EÚ a Ukrajiny nemal stať „rukojemníkom jednej osoby, či už to je Tymošenková alebo Janukovyč“, tvrdí diplomat.

Stretnutie sa dotklo aj európskych futbalových majstrovstiev, ktoré Ukrajina organizuje spolu s Poľskom medzi 6. júnom až 1. júlom. Niektoré krajiny vyzvali na politický bojkot šampionátu zo strany EÚ.

Niekoľko členských štátov však už oznámilo, že ich predstavitelia sa šampionátu zúčastnia. Šéfka zahraničných vecí EÚ Catherine Ashtonová preto priznala, že EÚ nie je v stave prijať spoločné stanovisko.

Najostrejšie sa na margo politického bojkotu vyjadril poľský prezident Bronislaw Komorowski, ktorý pred dvoma týždňami vyhlásil, že bojkot západu by poslal bývalú sovietsku republiku do náručia Ruska.

Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso a stály predseda Európskej rady Herman Van Rompuy sa neplánujú zúčastniť šampionátu.

Na druhej strane, švédsky minister zahraničných vecí Carl Bildt vyhlásil, že nerozumie tomu, ako by sa „účasť či neúčasť na futbalovom zápase“ mohla stať „nástrojom politiky EÚ“.

Janukovyč: neponižujte Ukrajinu

Ukrajinský prezident Janukovyč rečnil o súčasnej situácii v meste Doneck. Vyhlásil, že jeho vláda síce načúva výhradám zahraničných politikov, ohľadom Tymošenkovej prípadu, je však proti tomu, aby bola jeho krajina „ponižovaná“.

Ministri EÚ sa zhodli na potrebe vysvetliť občanom Ukrajiny, že Únia pred nimi nezatvára dvere a že má záujem rozvíjať vzťahy s ich krajinou.

Dnes by mal Brusel navštíviť ukrajinský premiér Mykola Azarov. Podľa informácii EurActivu bola jeho návšteva potvrdená až na poslednú chvíľu.