EÚ neuzná separatistické voľby na Ukrajine

Federica Mogheriniová (zdroj: Európska komisia)

„Vnímam dnešné prezidentské a parlamentné voľby ako novú prekážku na ceste k mieru na Ukrajine,“ povedala v nedeľu Mogheriniová. Vysvetlila, že hlasovanie bolo v rozpore so závermi minských rokovaní a únia ich neuzná.

Predčasné voľby v súlade s ukrajinským právom sa uskutočnili presne týždeň pred voľbami na území, ktoré ovládajú proruskí povstalci. V doneckom regióne získal vojenský veliteľ separatistov Alexander Zacharčenko 80 % hlasov. Podobne presvedčivé víťazstvo dosiahol v Luhansku aj Igor Plotnickij. V celoštátnych voľbách uspeli strany prezidenta Petra Porošenka a premiéra Arsenija Jaceňuka.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí oznámilo, že „vôľu obyvateľov ukrajinského juhovýchodu rešpektuje“. Podľa Kremľa sa jedná o mandát na znovunastolenie normálneho života v oblasti. Rusko preto žiada o podobný postoj aj Európu.

„Som presvedčený, že ak má EÚ záujem o rýchle politické riešenie krízy, tak by mala tieto voľby uvítať,“ vyhlásil včera v Bruseli vyslanec pri EÚ Vladimir Čižov. Zdôraznil, že od únie nikto nežiada uznanie samostatnosti povstaleckého územia. Na základe demokratických hodnôt, ktoré presadzuje, by však mala toto vyjadrenie názoru uznať.

Čižov tiež dôrazne odmietol, že voľby sú niečím, čo protirečí predchádzajúcim dohodám.

Obavy o osud dohody z Minska vyjadrila v pondelok Mogheriniová v prvých rozhovoroch, ktoré pre médiá poskytla v pozícii vysokej predstaviteľky.

„Ak sa dostaneme do momentu, kedy celý proces vyhlásime za mŕtvy, bude veľmi náročné, ak nie nemožné, začať odznova s tretím alebo štvrtým pokusom o dialóg,“ povedala bývalá talianska ministerka zahraničných vecí.