EÚ obnovila dialóg s Bielorusmi, tí obnovili trest smrti

Bielorusko, trest smrti, ľudské práva

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko a herec Steven Seagal, (zdroj: TASR/Andrei Stasevich/AP)

Bieloruská tlačová agentúra BelTA včera informovala, že Európska únia obnoví obchodný dialóg s Bieloruskom. Novinári sa to dozvedeli od vedúcej delegácie EÚ Andrey Wiktorinovej.

Nemecká diplomatka tejto príležitosti povedala: „Som rada, že začíname nový formát spolupráce v oblasti obchodu. Naše vzájomné vzťahy sa v posledných mesiacoch vo všeobecnosti zlepšili.“

Kým bilaterálne vzťahy napredujú vďaka vytvoreniu koordinačnej rady, ľudskoprávne organizácie naďalej pranierujú absentujúce ľudské práva.

Aktivisti zo združenia Viasna a Medzinárodná federácia pre ľudské práva (FIDH) tvrdia, že sa Bielorusko vrátilo k vykonávaniu trestu smrti. Kým tento rok najvyšší trest postihol štyroch odsúdených, od roku 1991 to bolo viac ako 400 ľudí. Popravuje sa tu naďalej ako za čias Stalina, výstrelom do zátylku.

Zrušenie sankcií nezabralo

Sankcie voči prezidentovi Lukašenkovi sa skončili už vo februári. Spolu s ním Brusel zo zoznamu ľudí so zmrazenými účtami vyškrtol 170 ľudí. V platnosti zostali obmedzenia iba pre osoby, ktoré sa v minulosti podieľali na zmiznutí politických oponentov.

Obavy z porušovania ľudských práv pretrvávajú. Prvýkrát sa sankcie objavili v roku 2004, prezident však vládne ešte o 10 rokov dlhšie. Podľa správy OBSE v bieloruských voľbách napríklad chýba prevencia pred viacnásobným hlasovaním.

Bielorusko je jedinou európskou krajinou, kde sa ešte dejú popravy. Únia mu preto pripomenula jeho predchádzajú ochotu zaviesť aspoň moratórium a tiež to, že trest v skutočnosti nemá odstrašujúci účinok. Naposledy o tom hovorila na začiatku októbra pri Svetovom dni proti trestu smrti.

EÚ pritom len na konci septembra oznámila zdvojnásobenie bilaterálnej pomoci Bielorusku. Prostredníctvom programov na posilnenie inštitúcií a privátneho sektoru, pomoci s migrantmi a podporu univerzity vo Vilniuse, ktorá prijíma mladých Bielorusov, tam plánuje poslať 29 miliónov eur.

Finančné prostriedky poputujú z nástroju európskeho susedstva (European Neighbourhood Instrument/ENI), ktorý je hlavným podporným mechanizmom stagnujúcej susedskej politiky.