EÚ odložila návštevu ukrajinského prezidenta

foto: ukrajinský prezident Vikto Janukovič

Rozhodnutie, ktoré ako prvý oznámil prezident EÚ Herman Van Rompuy na svojom Twitteri, nie je žiadným prekvapením. V programe Van Rompuya, podobne ako predsedu Komisie José Manuela Barrosu na budúci týždeň, ktoré boli zverejnené minulý týždeň totiž chýbala zmienka o ich stretnutí s ukrajinským prezidentom.

Janukovičova oficiálna návšteva v Bruseli mala byť pritom míľnikom z pohľadu očakávaného uzatvorenia Asociačnej dohody medzi EÚ a Ukrajinou a tiež dohody o voľnom obchode do konca tohto roku.   

„Moje stretnutie s ukrajinským prezidentom Janukovičom, naplánované na 20. októbra (štvrtok) sa posunulo na neskorší dátum, kedy budú priaznivejšie podmienky na dosiahnutie pokroku v bilaterálnych vzťahoch,“ napísal Van Rompuy na svoj profil na sociálnej sieti Twitter.

Hovorkyňa Komisie Karolina Kottova sa netajila tým, že od odsúdenia bývalej ukrajinskej premiérky Julie Tymošenkovej 11. októbra tohto roku si EÚ a Ukrajina vymenili niekoľko telefonátov. Tymošenková bola odsúdená na sedem rokov väzenia za zneužitie svojho úradu pri vyjednávaní plynovej dohody s Ruskom v roku 2009, kedy bola vo funkcii premiérky.

Ukrajinská tlač už informovala, že napätie, ktoré vyvolalo jej zatknutie, by mohla ukrajinská vláda zmierniť tým, že by schválila legislatívu dekriminalizujúcu jej činy. Situácia Tymošenkovej sa však naopak v posledných dňoch zhoršila, keďže boli proti jej osobe vznesené ďalšie obvinenia.

Na otázku EurActiv-u, či je rozhodnutie zrušiť Janukovičovu návštevu podmienené len Tymošenkovej prípadom alebo ide o širší kontext, Kottova povedala, že je tu širší kontext obáv ohľadom vlády práva na Ukrajine. Brusel má údajne obavy z plánu Kyjevu o zavedenie novej legislatívy ohľadom volieb, ktoré by sa mali konať v roku 2012. Výzvu na to, aby krajina so zákonom počkala na záverečné hodnotenie Benátskej komisie- špecializovaného orgánu rady Európy pre podobné legislatívy- podľa zdrojov predstavitelia nerešpektovali.

Agentúra Bloomberg zároveň citovala Janukoviča, ktorý povedal, že protesty EÚ proti uväzneniu bývalej ukrajinskej premiérky nepovedú k jej prepusteniu. „Myšlienkou nie je, či sa niekomu páči verdikt alebo nie- na Ukrajine alebo v Európe,“ uviedol údajne ukrajinský prezident a dodal: „Myšlienkou je, že je tu nadradenosť práva, je tu súd, ktorý rozhodne. Akékoľvek je rozhodnutie súdu, musíme ho rešpektovať.“

Hoci bez stretnutia s Barrosom a Van Rompuyom, Janukovič sa stále chystá pristáť v Bruseli 20. októbra na svojej ceste na Kubu, kde ho čaká oficiálne prijatie. Ešte predtým ho však včera čakalo v Donetsku stretnutie s ruským prezidentom Dmitrim Medvedevom ohľadom cien plynu. Podľa ukrajinských zdrojov by mohlo Rusko podstatne znížiť ceny plynu pre Ukrajinu v prípade, že Kyjev popustí svoju kontrolu nad sieťou plynovodov.

Rusko sa zároveň snaží dostať Ukrajinu za rokovací stôl o vytvorení colnej únie s Bieloruskom a Kazachstanom. Doposiaľ však krajina tomuto tlaku odolala a uviedla, že bude akceptovať s Ruskom len tie formy spolupráce, ktoré sú kompatibilné s EÚ integráciou. Komisia v tejto súvislosti odmietla odpovedať na otázku EurActiv-u, či jej rozhodnutie zrušiť stretnutie nevháňa de facto Ukrajinu priamo do ruského náručia.