EÚ odsúdila nepokoje v Bielorusku

foto: bieloruský prezident Alexander Lukašenko

V nedeľu vyšlo do ulíc v hlavnom meste krajiny Minsku približne 10 tisíc demonštrantov skandujúcich heslá ako „Von!“, „Nech žije Bielorusko“, či ďalšie protilukašenkove slogany. Išlo o jeden z najvážnejších protestov za 16 rokov jeho vedenia železnou rukou.

Voči protestujúcim však napokon zakročila polícia a začala ľudí na Námestí nezávislosti biť obuškami, uviedol reportér Reuters, ktorý sa v tom čase nachádzal v dave. Niektorí demonštranti naoplátku do polície hádzali kamene a snehové gule. Napokon na ulici ostalo ležať viacero ľudí, vrátane staršej ženy, ktorú udreli do hlavy. Polícia mnohých odviedla v policajných autách. Opozícia uviedla, že zadržali minimálne troch jej kandidátov. Jeden z nich, 56- ročný Andrej Sannikov predtým davu povedal: „Dolu s Lukašenkom, sloboda Bielorusku!“

Ďalšieho opozičného kandidáta Vladimíra Neklajeva zbila polícia, ktorá zároveň strieľala do vzduchu, aby tak rozohnala dav jeho prívržencov, ktorý sa snažili pripojiť sa k hlavnej mase demonštrantov, uvádza jeden zo svedkov pre Reuters. Jeho žena povedala, že si poňho neskôr prišla polícia aj do nemocnice, kde bol hospitalizovaný kvôli zraneniam hlavy, ktoré utrpel počas bitky. Minister vnútra obvinil Neklajejových podporovateľov z toho, že celý stret vyprovokovali.

Podľa volebnej komisie získal Lukašenko v prezidentských voľbách 79,7 percenta hlasov, pričom volebná účasť mala dosiahnuť pri mrazivých teplotách viac ako 90 percent. Podľa opozície sú výsledky volieb upravené.

EÚ situáciu pozorne sleduje

Európska únia pozorne sleduje, čo sa v desaťmiliónovej krajine pri ruských hraniciach deje. Predseda Parlamentu Jerzy Buzek zároveň situáciu okomentoval slovami, že incident s Neklajevovom je neprijateľný. „Tento zbabelý útok na bezbranného kandidátka na post prezidenta Bieloruska je nehanebný a zahanbujúci,“ uviedol v prehlásení. Poradca ďalšieho z kandidátov Grigoryho Kostuseva uviedol, že toho zastavila polícia v jeho aute a zatkla.

Počas hlavnej demonštrácie vybili niektorí protestujúci zopár sklenených výloh a dverí na vládnej budove, ale ostatní z davu ich zadržali, uvádza reportér agentúry Reuters. Dlhodobý líder krajiny Lukašenko opozíciu už dopredu varoval pred uskutočnením protestov a predpokladal preto, že sa nikto neukáže.

Počas Lukašenkovej vlády sa bieloruské plánované hospodárstvo stalo ešte viac závislým od energetických dodávok najväčšieho spojenca krajiny- Ruska. Bielorusko zároveň slúži ako nárazníkové pásmo medzi Ruskom a NATO a ako tranzitná krajina pre ruský plyn smerujúci do Európy. Vzťahy s východným susedom však boli nedávno napäté a spôsobili, že Lukašenko sa snažil zblížiť so západom.

Európska únia dokonca zvažovala finančnú pomoc v prípade, že nedeľňajšie prezidentské voľby budú demokratické. Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) má dnes podať správu o tom, či boli transparentné. Už v nedeľu pritom organizácia uviedla, že sa javia „lepšie“ ako tie v roku 2006.

Jeden z opozičných predstaviteľov však protestujúcim na Októbrovom námestí povedal, že podľa neoficiálnych opozičných volebných prieskumov získal Lukašenko len 30,7 percenta a Neklajev 18 percent. Vyzval preto k druhému kolu prezidentských volieb. Štátna bezpečnosť pred voľbami varovala, že zakročí proti akýmkoľvek „pokusom vyhrotiť napätie“.

Postoje

Predseda Parlamentu Jerzy Buzek vyjadril svoj šok nad správami, že opozičného kandidáta Vladimíra Neklajeva zbili keď smeroval na protestné zhromaždenie. „Tento zbabelý útok na bezbranného kandidáta na prezidenta Bieloruska je nehanebný a zahanbujúci. Som šokovaný tým, čo som sa dozvedel z výpovedí svedkov ako ich zaznamenali médiá, že pána Vladimíra Neklajeva zbili policajné sily. Tento druh správania je pre medzinárodné spoločenstvo neprijateľný,“ uviedol Buzek a dodal: „Žiadam prezidenta Lukašenka, aby okamžite zastavil všetky policajné zložky pred vykonávaním takýchto krokov a potrestal všetkých zainteresovaných“.

„Tento incident vrhá na dnešné voľby v Bielorusku najhoršie možné svetlo. Občania Bieloruska si zaslúžia demokratickú krajinu. Vyjadrujem môj hlboký rešpekt všetkým, ktorí bojujú mierovými prostriedkami za to, aby sa tak stalo, ako pán Neklajev. Želám mu rýchle uzdravenie,“ doplnil Buzek.

Bieloruské voľby v obrazoch

zdroj: AP

obyvatelia Bieloruska sa chystajú na nedeľňajšie voľby. Predvolebné plagáty

TASR/AP Sergej Ponomarev

Bieloruský vojak vychádza spoza plenty vo volebnej miestnosti.

TASR/AP Sergej Ponomarev

Stúpenci bieloruskej opozície protestujú v centre Minska proti údajnej manipulácii s hlasmi.

zdroj: AP/ Sergej Ponomarev

zdroj: AP/ Sergej Grits

Polícia chráni vládnu budovu, kam sa snažia demonštranti dostať.

zdroj: AP/ Sergej Grits

zdroj: AP/ Dmitry Brushko

zdroj: Dmitry Brushko

zdroj: Sergej Ponomarev

Opozičný kandidát na prezidenta Vitalij Rymaševsky hovorí cez megafón. Po jeho boku stoja ďalší kandidáti Nikolaj Statkevič (v strede) a Andrej Sannikov (druhý zľava)

zdroj: AP

Na snímke je zranený hlavný opozičný kandidát na prezidenta Vladimír Ňakľajev, ktorého vezú do nemocnice.