EÚ odsúdila pridanie nových organizácií na ruský zoznam zahraničných agentov

Ulice Petrohradu (zdroj: Dennis Jarvis/Flickr)

 Európska únia už dlhšie vyzýva na zrušenie legislatívy, ktorá za zahraničných agentov považuje všetky mimovládne organizácie, ktoré sú financované zo zahraničia. „Takýto vývoj ovplyvňuje základné slobody, akými sú sloboda prejavu a právo zhromažďovať sa,“ uviedla v nedeľu hovorkyňa Európskej služby pre vonkajšiu činnosť Maja Kocijančič.

Zástupcovia Európskej únie tak reagovali na štvrtkové rozhodnutie ruského ministerstva spravodlivosti, ktoré rozhodlo o zapísaní Sacharovovho centra a ďalších dvoch miestnych organizácií.

„Definícia politickej činnosti je na základe zákona tak široká a vágna, že sa dá rozšíriť sa všetky aspekty obrany ľudských práv,“ vysvetľuje medzinárodná organizácia Human Rights Watch.

Dodáva, že označenie "zahraničný agent" môže byť v Rusku interpretované ako špión alebo zradca: „Je preto nepochybné, že zákon má démonizovať a marginalizovať nezávislé advokátske skupiny.“

V decembri síce Štátna duma prerokovávala možnosť, že združenia by mohli za istých okolností súpisku zahraničných agentov opúšťať. To by však bolo možné iba za predpokladu, že by sa vzdali spomínanej politickej činnosti.

Opakované porušenie zákona  by naopak mohlo viesť k strate akreditácie a zákazu činnosti, navrhol podpredseda Dumy Michail Markelov.

Od leta 2012 takto ruské ministerstvo spravodlivosti eviduje už 24 organizácií. V decembri sa na zoznam dostala aj Moskovská škola občianskej výchovy. Tú v roku 1992 ešte pod názvom Moskovská škola politických vied zriadili za výrazného prispenia Rady Európy.

Na konci tohto roka začali zavedenie podobného postupu voči ľudskoprávnym organizáciám zvažovať aj v ďalšej krajine novovznikajúcej Eurázijskej únie – v Kirgizsku.