EÚ povolila export diamantov zo Zimbabwe napriek správam o mučení

zdroj: TASR/ AP

Tento pondelok (8. augusta) odvysielala BBC správu o baniach v Marange na východe Zimbabwe, jednom z najbohatších diamantových nálezísk sveta. Podľa nej sa v oblasti nachádza tábor ohradený ostnatým drôtom, kde ľudia čelia bitkám, či sexuálnemu násiliu.

Znárodnenie

Ešte v roku 2006 Zimbabwe pod vedením prezidenta Roberta Mugabeho znárodnilo bane, ktoré sú považované za jedno z najväčších svetových nálezísk, a o dva roky neskôr tamojšia armáda z oblasti vyhnala drobných hľadačov diamantov, pričom pri incidente podľa odhadov Human Right Watch zahynulo viac ako 200 ľudí. Práve táto udalosť a obvinenia z porušovania ľudských práv viedli v roku 2009 k zákazu dovozu diamantov z krajiny do obdobia, kým v oblasti nedôjde k „významnému zlepšeniu podmienok“ a oblasť „nebude demilitarizovaná“.

V júni tohto roku ale Kimberley Process- regulátor, ktorý vznikol v roku 2003 za účelom zabrániť, aby sa na trh dostávali takzvané „krvavé diamanty“, ktorých zisky sa neskôr používajú na financovanie zločineckých skupín, či rebelov- vydal vyhlásenie, v ktorom podporil obnovenie exportu zo Zimbabwe. Argumentovali tým, že jeho predstavitelia oblasť v auguste 2010 nakrátko navštívili a zhodli sa, že situácia v diamantových baniach je naďalej problematická, no prišlo v nej k jednoznačnému posunu, uvádza BBC.

Rozhodnutie podporili Čína a India, ale namietali proti nemu Európska únia, či Spojené štáty. Tie predsedu združenia, Mathieua Yambu z Demokratickej republiky Kongo kritizovali za to, že rozhodnutie vydal aj bez jeho predošlého schválenia ostatnými členmi združenia, čo je tradičný postup.

Európska únia však napriek tomu nedávno oznámila, že čiastočne zdvihne embargo na diamanty zo Zimbabwe, a to na tie, ktoré pochádzajú z dvoch baní podľa správy v súčasnosti spĺňajúcich medzinárodné štandardy. Reportáž BBC pritom tvrdí, že len pár kilometrov od jednej z nich nachádza tábor nazývaný Diamantová základňa, kde ľudia podstupujú mučenie.

Depeše, ktoré boli zverejnené na Wikileaks zároveň uvádzajú, že Washington na diamanty z Marange dohliadal, pretože mal podozrenie z ich predaja libanonským obchodníkom, ktorí spolupracovali s Al Kájdou. Podľa britského denníka The Guardian využívajú teroristi vzácne kamene pomerne často pre financovanie svojej činnosti, keďže sú vďaka svojej veľkosti skladné a navyše prejdú bez problémov detektormi.

Mike Davis z ľudskoprávnej organizácie Global Witness pre SW Radio Africa v reakcii na rozhodnutie Únie uviedol, že EÚ bola vždy slabým článkom pri zaisťovaní rešpektovania ľudských práv v oblasti obchodovania s diamantmi v Zimbabwe. Dodal, že jej pozícia je „ovplyvnená krajinami s podielom na obchode, ako je napríklad Belgicko,“ cituje The Zimbabwean.

Hovorca EÚ pre denník Times na obvinenia uviedol: „Videli sme správy o údajných táboroch mučenia, ale nikdy sme nemali žiadne pevné dôkazy, na ktorých by sme mohli stavať. Ak sú nejaké nové fakty, veľmi radi by sme ich videli“ a potvrdil, že EÚ „skutočne navrhuje export diamantov z baní v regióne Marange“.Únia zároveň plánuje situáciu podrobne sledovať. 

Zimbabwiansky minister pre ťažbu správy o neľudskom zaobchádzaní označil za „smiešne“. V podobnom duchu sa vyjadril aj tamonší zákonodarca, ktorý zastupuje región Marange za opozičnú stranu MDC Sure Mudiwa, ktorý uviedol: „Pomery v Marange sa zmenili. Všimol som si, že banícke spoločnosti zamestnávajú menej vojakov a viac strážnikov… Mojou hlavnou obavou je teraz otázka pracovných miest, ktoré dostávajú ľudia z Harare a iných miest, nie z Marange. Je tu tiež stranícke udeľovanie postov strany ZANU- PF svojim ľuďom,“ cituje Voice of America.

Mugabeho ľudia?

Zimbabwe je v súčasnosti považované za 7. najväčšieho producenta diamantov na svete, pričom diamantové pole Marange údajne obsahuje zásoby na 80 rokov v celkovej hodnote až 560 miliárd eur.

Podľa viacerých správ sú tieto polia v rukách ľudí blízkych prezidentovi Mugabemu. Podľa depeše amerického veľvyslanca, ktorú zverejnila stránka WikiLeaks, mali na pašovaní diamantov z krajiny priamy prospech Mugabeho manželka Grace a jej sestra Sabina, uvádza britský Telegraph. Z podobného zdroja mala byť navyše platená armáda a celú operáciu zastrešoval aj tamojší bývalý šéf centrálnej banky Gideon Gono.

Krvavé diamanty

V súčasnosti sa odhaduje, že len menej ako jedno percento na svetovom trhu s diamantami je krvavých. Annie Dunnebacke z organizácie Global Witness však pre denník Guardian uviedla, že toto percento platí len v prípade použitia zúženej definície toho, čo sú krvavé diamanty- teda vzácne kamene, ktoré používajú rebelské skupiny na financovanie občianskych vojen. V Zimbabwe však v súčasnosti stojí na čele legitímna, hoci kontroverzná vláda, takže na ňu sa definícia nevzťahuje- a to aj napriek viacerých obvineniam z porušovania ľudských práv.

Najväčšími producentami diamantov na svete v súčasnosti sú Botswana, Rusko, Kanada, Južná Afrika, Angola a Namíbia.