EÚ ostro odsúdila izraelskú ofenzívu v Gaze

Pozadie

Izraleská armáda začala od stredy minulého týždňa stupnňovať svoje úsilie namierené proti hnutiu Hamas, ktoré ovláda pásmo Gazy. Išlo o rekaciu na raketové útoky z pásma Gazy, ktoré usmrtili jedného izraelského civilistu v juhoizraelskom meste Sderot. Pri nedeľných leteckých a pozemných útokoch zahynulo v Gaze približne 60 ľudí. Počas ofenzívy zormreli i dvaja izraelskí vojaci.

Izrael tvrdí, že väčšina obetí jeho akcií boli militanti, Palestínska samospráva naopak informovala, že viac ako polovica boli civilisti. Hlavným cieľom izraelskej armády boli podľa jej predstaviteľov sklady rakiet, ktoré sa často nachádazjú v domoch civilistov.

Otázky

Európska únia v nedeľu odsúdila „neproporčné použitie sily“ proti Palestínčanom v pásme Gazy.

V stanovisku Slovinského predsedníctva EÚ sa uvádza, že „Presedníctvo odsudzuje nedávne neproporčné použitie sily izraleskými zložkami proti palestínskej populácii v Gaze“. Podľa EÚ by sa mal Izrael „zdržať akýchkoľvek akcií, ktoré ohrozujú civilistov“, pretože takéto konanie je „v rozpore s medzinárodným právom“. EÚ odsudzuje „kolektívny trest obyvateľov Gazy“, „najmä nevinných detí“, píše sa v stanovisku. Podľa komentátorov je nezvyčajne tvrdá formulácia odrazom šoku z vysokého počtu obetí a frustrácie z opätovného vyhrotenia situácie na Blízkom východe.

Okrem EÚ žiadala ukončenie „neproporčnej reakcie“ aj Organizácia spojených národov.

Izraelský premiér Ehud Olmert na medzinárodnu kritiku reagoval slovami, že „nikto nemá právo štátu Izrael kázať o morálke, za to, že podniká základné kroky, na vlastnú obranu“. Olmert nesúhlasí ani, s tým, že v reakcii na izraelskú ofenzívu prezident Palestínskej samosppávy Mahmúd Abbás zastavil mierové rokovania, ktoré naštartovala nedávna mierová konferencia v americkom Annapolise. Podľa izraelského premiéra je šanca na dosiahnutie diplomatickej dohody tým vyššia, čim viac úderov Hamas utrpí. EÚ rovanko ako Spojené štáty podporila Izrael v jeho neochote rokovať s hnutím Hamas, keď v roku 2006 vyhralo voľby na paletínskych územiach.

Nezávisle od aktuálneho vývoja sa minulý týždeň zaoberal Podvýbor pre ľudské práva EP na svojom zasadnutí situáciou palestínskych väzňov. Na verejnom hearingu si výbor vypočul riaditeľa palestínskeho úradu pre záležitosti väzňov, manželku väzneného lídra Fatahu a zástupkyňu izraelského centra pre ľudské práva na okupovaných územiach. Zástupca izraelského veľvyslanca pozvanie na hearing neprijal. Zo záverov zasadnutia výboru vyplýva, že EP by mal „vyvýjať tlak na Komisiu a Radu“, aby vo vzťahoch s Izraelom rezonovala aj táto otázka. Parlament tiež pravdepodobne osloví izraelské úrady s cieľom vyslať misiu, ktorá by preskúmala skutkový stav.

Pozície

Britský minister zahraničia David Miliband povedal, že právo Izraela na obranu je jasné a musíme ho podporiť. Akcie proti raketovým útokom však musia byť v súlade s medzinárodným právom a minimalizovať utrpenie nevinných civilistov.

„Slová nestačia“, priznal vyslanec EÚ na Blízkom východe Marc Otte, „musíme podporiť strany, aby hľadali inú cestu, ako vyriešiť túto situáciu.“

Hovorca Bieleho domu vyhlásil, že násilie musí skončiť a rozhovory sa musia obnoviť.