EÚ otvorí stálu delegáciu v Mongolsku

Mongolsko

Mongolsko, neďaleko hraníc s Čínou a Ruskom. Foto: Zuzana Gabrižová

Európska únia ešte v priebehu tohto roka otvorí svoju stálu delegáciu v Mongolsku. Potvrdila to dnes vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federica Mogheriniová.

Šéfka európskej diplomacie spresnila, že s novou delegáciou v Ulánbátare bude mať EÚ celkovo 140 delegácií na celom svete.

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker pri tejto príležitosti upozornil, že EÚ plní svoj sľub, že otvorí plnohodnotnú delegáciu v Mongolsku – v „demokratickej krajine strategicky umiestnenej medzi Čínou a Ruskom, ktorá je pre nás dôležitým partnerom“.

Juncker pripomenul, že navštívil Mongolsko trikrát, naposledy v roku 2016, a ocenil pokrok tejto krajiny a jej rozvoj.

Geostrategická pozícia

Podľa Mogheriniovej Mongolsko zohráva dôležitú úlohu v komplexnom regióne s jedinečnou geostrategickou pozíciou.

„Táto delegácia predstavuje pre EÚ investíciu na posilnenie našich vzťahov s Mongolskom a záväzok voči ľuďom tejto krajiny,“ uviedla šéfka európskej diplomacie. Dodala, že Únia čoskoro podpíše s Mongolskom novú dohodu o partnerstve a spolupráci.

V správe Európskej komisie sa uvádza, že zriadenie delegácie EÚ v Ulánbátare umožní obom stranám zintenzívniť vzájomný politický dialóg a spoluprácu a pripraví pôdu pre ďalšie posilnenie partnerstva.