EÚ podporila Britániu a ukazuje v Skripaľovom prípade na Rusko

Európski lídri diskutovali o útoku v Salisbury do neskorej noci, 22. marec 2018. [Council]

Európski lídri sa zastali Veľkej Británie a obvinili Moskvu z útoku nervovým plynom na bývalého ruského špióna. Slovensko v tejto téme počuť nebolo.

Bývalý ruský dvojitý agent Sergej Skripaľ bol nájdený v bezvedomí spolu so svojou dcérou v v meste Salisbury 4. marca. Britská vláda na čele s premiérkou Theresou Mayovou z útoku viní Rusko. Ide o prvý známy útoku nervovým plynom v Európe od druhej svetovej vojny.

Londýn chce, aby Únia ostro odsúdila Rusko za útok na Sergeja Skripaľa

Britská premiérka Theresa Mayová sa na aktuálnom summite EÚ bude snažiť, aby vedúci predstavitelia Únie jednoznačne odsúdili útok nervovým plynom na bývalého špióna Sergeja Skripaľa, ktorý bol podľa Londýna riadený Moskvou.

Európsku lídri na summite EÚ v Bruseli Theresu Mayovú po dlhých rokovaniach podporili. Súhlasili s formuláciou záverov, ktoré hovoria, že „je veľmi pravdepodobné, že Ruská federácia je zodpovedná a že neexistuje žiadne prijateľné alternatívne vysvetlenie.“

Prisľúbili tiež koordináciu prípadnej odpovede na tento útok. Holandský premiér Mark Rutte, povedal, že súhlasili s tým, že stiahnu veľvyslanca EÚ v Moskve na konzultácie.

Niektoré členské štáty vykážu ruských diplomatov alebo budú viesť konzultácie so svojimi diplomatmi.

Londýn už vyhostil 23 ruských diplomatov, ktorých považuje za nepriznaných príslušníkov spravodajských služieb. Theresa Mayová počas večernej diskusie s lídrami EÚ argumentovala, že útok na britskej pôde je „súčasťou širšieho vzorca správania“ sa Ruska, a „vzorca agresie proti Európe a jej susedom“.

Moskva: Novičok vyvíjali na západe

Moskva dôrazne odmieta akúkoľvek účasť na útoku. Britské orgány identifikoval použitú chemikáliu Novičok, vyvinutú ešte Sovietskym zväzom. Podľa Londýna malo Rusko  dostatočné prostriedky a motív na vykonanie tohto útoku.

Rusko v stredu uverejnilo „pamätný spis“ v Skripaľovom prípade, v ktorom sa okrem iného uvádza, že „práce na vývoji látky s kódovým označením „Novičok“ vykonávalo na západe Spojené kráľovstvo, USA, Švédsko a Česká republika“. „V krajinách NATO existuje viac ako 200 verejne prístupných publikácií, ktoré zdôrazňujú výsledky, ktoré tieto krajiny dosiahli pri vývoji nových toxických látok tohto typu“, píše ruské ministerstvo zahraničných vecí.

 

Spojené kráľovstvo viní Rusko z otravy Sergeja Skripala. Moskva hrozí odvetou

Rusko 13. marca varovalo Spojené kráľovstvo, aby očakávalo odvetu, ak uvalí sankcie za otravu bývalého dvojitého agenta. Spojené štáty a ďalší spojenci sa pridali k Londýnu a požadujú vysvetlenie použitia sovietskeho nervového jedu.

Postoje jednotlivých krajín

Spojené štáty, Francúzsko a Nemecko sa s Mayovou okamžite zhodli v tvrdení, že za použitím nervového plynu v Salizbury stojí Moskva.

Mayová sa zvlášť stretla s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom a nemeckou kancelárkou Angela Merkelovou. Obaja vyzvali na „silný európsky postoj“.

Britské úsilie presvedčiť všetky krajiny Únie však narazilo na štáty, ktoré chcú chrániť svoje vzťahy s Kremľom, najmä na Grécko a Taliansko.

Prezidentka Litvy, Dalia Grybauskaiteová, povedala: „Všetci zvážime podobné opatrenia.“ Uviedla aj, že je pripravená vyhostiť ruských špiónov a diplomatov. Dodala, že to isté by mohlo urobiť aj Poľsko.

Slovensko bez hlasu

Slovensko v tejto diskusii zastupoval český premirér Andrej Babiš, kedže sa novovymenovaný premiér Peter Pellegrini ešte vo štvrtok večer vrátil z prebiehajúceho summitu EÚ na Slovensko.

Pellegrini nepovedal, akú pozíciu zastáva Slovensko, iba toľko, že mu záleží, aby sa EÚ na odpovedi zhodla a Slovensko sa v takom prípade k tejto zhode prikloní. Pellegrini neodpovedal ani na otázku novinárov, či sa Slovensko pripojí k ostatným členským krajinám, ak sa tie v prejave solidarity s Britániou rozhodnú pre vyhostenie časti ruských diplomatov.

 

Pellegrini v Bruseli vysvetľoval, čo sa udialo na Slovensku

Peter Pellegrini absolvoval svoj prvý summit EÚ. Na jeho dnešnej časti už chýba, zastupuje ho český premiér v demisii Andrej Babiš.

 

„Neexistuje žiadne alternatívne vysvetlenie“

Diskusia o útoku v Salisbury trvala lídrom štyri hodiny. Niekoľko minút po polnoci boli závery o tejto otázke dostupné online.

Závery summitu tak zašli trochu ďalej, ako text prijatý ministrami zahraničných vecí v pondelok. EÚ sa stotožnila s argumentom Spojeného kráľovstva, o tom, že je veľmi pravdepodobné, že za útok je zodpovedné Rusko, kedže „neexistuje žiadne prijateľné alternatívne vysvetlenie“.

„Bezvýhradne a solidárne stojíme za Spojeným kráľovstvom čeliac tejto vážnej výzve pre našu spoločnú bezpečnosť“, stojí v záveroch summitu.

Pôvodný text

Pre porovnanie – ministri v pondelok prijali tento text:

„Európska únia dôrazne odsudzuje útok na Sergeja a Juliu Skripalových v Salisbury […]. Európska únia berie mimoriadne vážne hodnotenie vlády Spojeného kráľovstva, že je veľmi pravdepodobné, že zodpovednosť nesie Ruská federácia. […] Európska únia vyjadruje svoju bezvýhradnú solidaritu s Veľkou Britániou a podporu, a to aj pre úsilie Spojeného kráľovstva postaviť tých, ktorí sú zodpovední za tieto trestné činy, pred súd.